توصیه های کارشناسی به کشاورزان در پی کاهش دمای خراسان جنوبی

به گزارش ایستگاه بازی، خبرنگاران/خراسان جنوبی کارشناسان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در پی احتمال وقوع یخبندان و بارندگی از چهارشنبه در بعضی منطقه ها توصیه های کارشناسی به کشاورزان ارائه کردند.

توصیه های کارشناسی به کشاورزان در پی کاهش دمای خراسان جنوبی

عبدالرضا رضایی، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، دوشنبه شب 24 آبان به رسانه های گروهی گفت: جهاد کشاورزی، براساس نظر سازمان هواشناسی با اعلام نفوذ هوای سرد و کاهش دما از روز چهارشنبه و با انتشار اطلاعیه در مورد احتمال یخ زدگی محصولات و خسارت به ادوات و ماشین آلات کشاورزی با نفوذ هوای سرد همراه با کاهش نسبی دما بویژه در نیمه شمالی کشور در روز های چهارشنبه و پنج شنبه هشدار داد.

به گزارش خبرنگاران، وی اضافه کرد: سازمان هواشناسی با اعلام نفوذ هوای سرد و کاهش دما از روز چهارشنبه و با انتشار اطلاعیه در مورد احتمال یخ زدگی محصولات و خسارت به ادوات و ماشین آلات کشاورزی با نفوذ هوای سرد همراه با کاهش نسبی دما بویژه در نیمه شمالی کشور در روز های چهارشنبه و پنج شنبه هشدار داد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: تسریع در برداشت محصولات باغی و زراعی، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به اماکن مسقف از مهمترین توصیه ها به کشاورزان است.

وی توضیح داد: در منطقه های که احتمال بارندگی وجود ندارد کشاورزان می توانند با آبیاری درختان از کاهش سرمازدگی جلوگیری و دمای محیط را برای درختان متعادل نمایند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، ایجاد پوشش مناسب برای نهال های جوان و درختان آسیب پذیر (نهال هایی که شهریور کاشته شده و یا یک و دوساله هستند)، خودداری از مصرف کودهای ازُته، استفاده از کودهای پتاسیمی برای افزایش تحمل سرما، کنترل دما و رطوبت سالن های پرورش قارچ، گلخانه و انبارها، بسته بنگه داشتن دریچه گلخانه ها در هنگام کاهش دما، تهویه و تنظیم سوخت سالن ها و مرغرداری ها، تخلیه آب و جمع آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم های آبیاری نوین در مراتع و استفاده از ضدیخ در رادیاتور ماشین آلات کشاورزی و حفاظت از ادوات کشاورزی با توجه به فرایند کاهش دما و عایق بلندی و محافظت از کندوها در مقابل کاهش دما و تغذیه زنبورها را از دیگر توصیه های کارشناسان برشمرد.

هواشناسی نیز بیان کرد: از اواخر وقت سه شنبه تا صبح پنج شنبه با حضور توده هوای هوای جوی، شاهد وزش بادهای شدید لحظه ای خواهیم بود؛ رگبار باران و در بعضی نقاط احتمال رعد و برق نیز پیش بینی می گردد. احتمال جاری شدن رواناب به طور موقت در سربیشه و زیرکوه نیز پیش بینی می گردد. کاهش دید به سبب مه گرفتگی در منطقه ها کوهستانی نیز قابل پیش بینی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آذر 1400 بروزرسانی: 30 آذر 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1843

به "توصیه های کارشناسی به کشاورزان در پی کاهش دمای خراسان جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های کارشناسی به کشاورزان در پی کاهش دمای خراسان جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید