بورس در انتظار بازگشایی نماد بانک ملت

به گزارش ایستگاه بازی، خبرنگاران: نماد معاملاتی بانک ملت در حالی از اواخر خرداد متوقف شده که از هفته گذشته اخبار پیرامون بازگشایی سهام این بانک پس از توقف طولانی مدت به گوش می رسید. در این راستا امروز عصر جلسه ای با حضور مدیران این بانک ، جمعی از فعالان و سهامداران شرکت برگزار گردید تا ابهامات موجود در این زمینه تشریح گردد. در این جلسه هیات مدیره بانک ملت به بازگشایی نماد در بازار روز چهارشنبه تاکید کردند.

بورس در انتظار بازگشایی نماد بانک ملت

به گزارش ایستگاه بازی، به نقل از دنیای بورس؛ آخرین اخبار از بازگشایی نماد بانک ملت به شرج زیر است:

نگاهی به عملکرد بانک

در ابتدای این جلسه خلاصه ای از عملکرد بانک ملت در دوره 6ماهه نخست امسال ارائه شد. بر این اساس وبملت در نیمه نخست سال 98 توانسته در تجهیز بهینه منابع و مصارف عملکرد مناسبی داشته باشد. به همین دلیل سود دریافتی از محل تسهیلات اعطایی در این دوره با کاهش 14درصدی نسبت به دوره 6ماهه سال قبل روبرو شده است. همچنین نرخ موثر تسهیلات در شهریور 97 معادل 15.8درصد بوده که این نرخ در نیمه نخست امسال به 15.1درصد رسیده است. در مقابل قیمت بهره ای پول کاهش چشمگیری را در این دو دوره تجربه نموده است. به طوری که از 12.53درصد در نیمه نخست سال 97 به 9.82درصد در نیمه نخست سال 98رسیده است. در نتیجه حاشیه سود ایجاد شده در 6ماهه نخست امسال به 6.28درصد رسیده است. این در حالی است که حاشیه سود مزبور در دوره مشابه قبل معادل 3.27 درصد بوده است.

خسارت بانک ملت چقدر است؟

در ادامه این جلسه کاظم چاوشی، مدیر امور اقتصادی بانک ملت به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: بانک ملت به لحاظ فعالیت اصلی خود در زمینه سپرده گیری و تسهیلات دهی در حوزه ارز و ریال بسیار پیروز است. در این راستا بانک هم کوشش نموده تا از فعالیت های بی کیفیت پرهیز کند.

وی در زمینه بحث خسارت بانک ملت نیز گفت: بانک ملت در سال 2009 از سوی خزانه داری دولت انگلیس تحریم شد. آسیب شناسی در این زمینه توسط متخصصان داخلی بانک و مشاوران صورت گرفت و برآوردی از جهت خسارات احتاقتصادی به بانک از ناحیه تحریم ایجاد شده صورت گرفت. به این ترتیب طرح دعوایی در دادگاه انگلیس انجام شد. در ابتدا رای بر خلاف خواسته بانک ملت بود؛ اعتراض صورت گرفت و این اعتراض ها در دوره های متوالی ادامه یافت. در نهایت رای به نفع بانک ملت از جنبه حقوق بشر صادر شد.

چاوشی در ادامه با اظهار این مطلب که خسارتی که اعلام شده به صورت برآوردی بوده که از سوی کارشناسان مربوطه در این زمینه انجام شده ، گفت: این مبالغ به عنوان هزینه در صورت های اقتصادی وبملت قرار نگرفته و تنها برآوردی از خسارات احتاقتصادی و مفروضات خواهد بود.

دریافت 80میلیون یورو

وی در ادامه اضافه کرد: به این ترتیب در نهایت با توافقی که صورت گرفت، طرفین رضایت دادند که این موضوع را بیرون از دادگاه پیگیری و حل و فصل نمایند. یکی از توافق ها این بود که جزئیات این توافق، بندها و ماده ها افشا نگردد و تنها موارد اقتصادی آن عنوان گردد. در نهایت مبلغ 80 میلیون یورو دریافت شد.

البته با توجه به اینکه هیات مدیره بانک ملت به بازگشایی این نماد در روز چهارشنبه تاکید داشتند، به نظر می رسد نامه شفاف سازی در این زمینه به زودی در سایت کدال منتشر گردد.

افزایش سرمایه وبملت

در ادامه این جلسه محمد تقی صمدی، عضو هیات مدیره بانک ملت با اشاره به بحث های پیرامون افزایش سرمایه این بانک گفت: افزایش سرمایه 160 درصدی از محل سایر اندوخته ها و تفاوت ناشی از تسعیر دارایی ها و بدهی های ارزی خواهیم داشت.

وی در ادامه اضافه کرد: تجدید ارزیابی دارایی ها و افزایش سرمایه از این محل در برنامه های بانک ملت واقع شده است، ولی صحبت هایی پیرامون این موضوع شکل گرفته که افزایش سرمایه از این محل مشمول عدم پرداخت اقتصادیات نخواهد بود. بر این اساس هیات مدیره بانک در حال پیگیری های لازم برای آنالیز صحت این موضوع است. چنانچه این نوع افزایش سرمایه معاف از اقتصادیات باشد، برای مراحل بعدی اقدام خواهیم کرد.

دخالتی در قیمت بازگشایی نداریم

در ادامه جمعی از سهامداران معترض بانک ملت با اشاره به توقف حدود 3ماهه این نماد و در مقابل بازدهی های بالای دیگر سهام معامله شده در بورس، قیمت بازگشایی این نماد را در محدوده بالایی خواهان شدند . به طوری که عنوان داشتند: بازگشایی نماد کمتر از 1200 تومان برای هر سهم، ظلم در حق سهامداران این بانک خواهد بود.

در این راستا صمدی تاکید نمود: بانک ملت و هیات مدیره هیچ نقشی در قیمت گذاری سهام در زمان بازگشایی نداشته و منتظر می مانند تا عرضه و تقاضای موجود در بازار قیمت را معین کند.

مذاکره با بانک مرکزی برای معین نرخ تسعیر ارز

یکی دیگر از موارد مورد بحث در این جلسه، معین نرخ تسعیر ارز بود. در این راستا نیز هیات مدیره بانک ملت بیان کرد که نرخ تعسیر را بانک مرکزی به بانک ها اعلام می نماید و تنها مجوز برای درج در صورت های اقتصادی با نرخ دلار 7500 تومان داده شده است. البته مکاتبه ای در این زمینه با بانک مرکزی داشته ایم تا نرخ مورد تایید برای امسال را نیز عنوان نمایند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 13 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 426

به "بورس در انتظار بازگشایی نماد بانک ملت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس در انتظار بازگشایی نماد بانک ملت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید