برگزاری همه پرسی اصلاح قانون اساسی ایتالیا، آینده رنتسی در خطر است

به گزارش ایستگاه بازی، مردم ایتالیا در حالی امروز یکشنبه در همه پرسی اصلاح قانون اساسی شرکت می نمایند که نتیجه نهایی این همه پرسی آینده سیاسی نخست وزیر این کشور را نیز معین خواهد نمود.

برگزاری همه پرسی اصلاح قانون اساسی ایتالیا، آینده رنتسی در خطر است

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ارزان قیمت ایتالیا همراه شوید و از شهرهای زیبای رم، فلورانس و ونیز شهر روی آب دیدن کنید و بنای کولوسئوم را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل ایستگاه بازی به نقل از رویترز، همه پرسی سراسری ایتالیا از ساعت 7 صبح به وقت محلی شروع می شود و این در حالی است که متئو رنتسی نخست وزیر ایتالیا قول داده است که در صورت شکست در این همه پرسی، از سمتش استعفا خواهد نمود.

بازارهای مالی و سیاستمداران اروپایی نگران پیروزی مخالفان هستند چرا که این مساله می تواند به ضرر ثبات سیاسی و مالی منطقه یورو تمام شود و بحران بانکی ایتالیا را تشدید کند و منطقه یورو را به سوی بحران جدیدی بکشاند.

حدود 51 میلیون نفر از شهفرایندان ایتالیایی واجد شرایط شرکت در همه پرسی هستند. رنتسی با برگزاری همه پرسی اصلاح قانون اساسی میخواهد نقش سنا را در قانونگذاری کاهش دهد و این قدرت و اختیارات را به مقامهای منطقه ای بازگرداند.

در حالی که همه احزاب مخالف برای مخالفت با اصلاح قانون اساسی متحد شده اند، پیروزی رنتسی می تواند یک شگفتی به شمار رود و یک پیروزی بزرگ برای نخست وزیر جوان ایتالیا باشد.

همه نظرسنجی های اجرا شده تا قبل از 18 نوامبر نشان می دهد که کمپین نه پیشتاز بوده است. نظرسنجی های خصوصی طی دو هفته گذشته همچنان ادامه داشته و نتایج آن نشان می دهد که احتمالا کمپین نه پیروز نهایی خواهد بود.

به نظر می رسد حامیان اصلاح قانون اساسی ایتالیا در روزهای گذشته تمرکز زیادی را بر روی میلیونها شهفرایندی گذاشته اند که پیش از این اعلام نموده اند هنوز مردد هستند.

پیش بینی می شود میزان مشارکت مردم ایتالیا در این همه پرسی 50 تا 60 درصد باشد و بی شک میزان مشارکت مردم نقش مهمی خواهد داشت. نظرسنجی ها نشان می دهد که هر جه مشارکت مردم کمتر باشد این مساله به نفع رنتسی خواهد بود، چرا که مخالفت با طرح پیشنهادی او در بین رای دهندگان جوان و کسانی که در مناطق فقیرنشین جنوب زندگی می نمایند، به شدت زیاد است.

مشارکت بالای 60 درصدی نیز نتایج همه پرسی را غیر قابل پیش بینی خواهد نمود. بیشتر حدس ها نشان می دهد که رنتسی در صورت شکست در همه پرسی استعفا خواهد نمود. همه پرسی ایتالیا تا حد زیادی بازارهای مالی دنیا را نگران نموده است.

پیر کارلو پادوان وزیر اقتصاد ایتالیا روز آدینه سعی کرد تا بازارهای بین المللی را ارام کند. وی در سخنانی تاکید نمود: خطر زلزله مالی وجود ندارد اگر کمپین نه پیروز شود، گرچه ممکن است تا 48 ساعت بعضی مسائل و نوسانات به وجود آید.

مقام های سیاسی اعلام نموده اند که سرجیو ماتارلا رئیس جمهور ایتالیا احتمالا سعی خواهد نمود تا رنتسی را برای باقی ماندن در قدرت متقاعد کند تا ثبات سیاسی این کشور تضمین شود.

اگر رنتسی با این درخواست مخالفت کند، رئیس جمهور ایتالیا احتمالا به دنبال فرد دیگری خواهد بود تا مسئولیت دولت جدید را بر عهده بگیرد و بر فرایند اصلاحات نظارت کند.

منبع: تسنیم
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 661

به "برگزاری همه پرسی اصلاح قانون اساسی ایتالیا، آینده رنتسی در خطر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری همه پرسی اصلاح قانون اساسی ایتالیا، آینده رنتسی در خطر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید