نمونه طراحی باغ ویلا: ایجاد نخستین باغ مقایسه ای ارقام تازه و پایه های رویشی کشت بافتی

به گزارش ایستگاه بازی، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، نخستین باغ ترویجی و مقایسه ای ارقام تجاری و پایه های رویشی حاصل از کشت بافت به وسیله یک مجموعه کشاورزی دانش بنیان و با مشارکت ستاد توسعه زیست فناوری به بهره برداری رسید.

نمونه طراحی باغ ویلا: ایجاد نخستین باغ مقایسه ای ارقام تازه و پایه های رویشی کشت بافتی

جهت دریافت خدمات نمونه طراحی باغ ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

مجتبی حسینی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان که با همکاری یک نهالستان بخش خصوصی این باغ را در شهرستان نظرآباد استان البرز احداث نموده است در این باره گفت: در این باغ که در زمینی به مساحت یک هکتار ایجاد شده، حدود 60 رقم تازه درختان باغی بر چند پایه رویشی متفاوت سازگار شده اند و به این ترتیب این امکان برای باغداران کشور فراهم شده که تأثیر پایه های مختلف رویشی بر رقم مورد نظر را با یکدیگر و بعلاوه پایه بذری مقایسه نمایند.

وی اعلام کرد: با توجه به این که استفاده از پایه های رویشی در باغبانی کشور مقوله ای نسبتاً تازه است، تأثیر این پایه ها بر میوه برای بیشتر باغداران محل سوال است که با ایجاد این باغ مقایسه ای می توانند تأثیرات هر پایه بر ارقام باغی مورد نظر را مقایسه و نهال هایی که بازده بهتری داشته اند را انتخاب نمایند. علاوه بر این ارقام و پایه های سالم تازهی از مؤسسه تحقیقات علوم باغبانی و کشورهای دیگر در این مجموعه گردآوری شده که امکان آنالیز و مقایسه آنها هم وجود دارد.

حسینی با بیان این که بیش از 50 رقم و پایه تازه عاری از ویروس به وسیله این مجموعه از ایتالیا خریداری شده که طی دو، سه ماه آینده وارد کشور می گردد، گفت: برنامه ما این است که با سازگار کردن ارقام وارداتی در سنوات آینده ارقام باغی تازهی را به باغداران کشور عرضه کنیم. فراوری محصولات مقاوم به کم آبی و آفت ها با استفاده از تکنیک ها و فناوری های تازه از دیگر اهداف این مجموعه دانش بنیان است که امیدواریم با بالا بردن توجیه مالی فراوری محصولات باغی به امنیت غذایی کشور یاری کند.

وی گفت: این شرکت با بهره مندی از آزمایشگاه کشت بافت، گلخانه سازگاری، گلخانه رشد و تنها اسکرین هاوس کاملاً خصوصی در استان البرز و استان های همجوار با یاری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پروژه هایی را در زمینه احداث و احیای هزار هکتار باغ دارای نهال های سالم عاری از ویروس در دست اجرا دارد. این مجموعه دانش بنیان بعلاوه علاوه بر ارائه نهال سالم در تمام مراحل احداث باغ تا برداشت محصول در کنار باغداران است و با ایجاد یک شبکه مشاوره باغبانی در زمینه معرفی مراکز عرضه نهال سالم، دفع آفات و بیماری ها و کلینیک های تغذیه آماده ارائه خدمات مشاوره ای به باغداران است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1753

به "نمونه طراحی باغ ویلا: ایجاد نخستین باغ مقایسه ای ارقام تازه و پایه های رویشی کشت بافتی" امتیاز دهید

1 کاربر به "نمونه طراحی باغ ویلا: ایجاد نخستین باغ مقایسه ای ارقام تازه و پایه های رویشی کشت بافتی" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمونه طراحی باغ ویلا: ایجاد نخستین باغ مقایسه ای ارقام تازه و پایه های رویشی کشت بافتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید