الک دولک و هفت سنگ کنار قنات محله جی

به گزارش ایستگاه بازی، جی نام یکی از خیابان های قدیمی تهران است که از مناطقی چون 9 و 10 می گذرد. در زمانی نه چندان دور از جنوب خیابان قزوین تا نزدیکی میدان آزادی را جی بیرونک می گفتند. در واقع بیرونک، در سال 1246 حد نهایی تهران محسوب می شد و در آن مزارع و کشتزارهای متعددی وجود داشت.

الک دولک و هفت سنگ کنار قنات محله جی

ایستگاه بازی- ثریا روزبهانی: نام محله جی برگرفته از جی که نام قدیم اصفهان است و طبق سنگ نوشته داخل امامزاده معصوم(ع) قدمتش به 500 سال قبل می رسد. این محدوده به خاطر درخت های سر به فلک کشیده اش که از نهر فیروزآباد سیراب می شد، اغلب تماشایی و باصفا بود. به همین خاطر مردم که برای زیارت به امامزاده حسن(ع) و امام زاده معصوم(ع) می رفتند، سوار گاری و درشکه شده و از خیابان قزوین برای تفریح به این محدوده سرسبز و زیبا که فاصله اش کمتر از هزار متر بود، می آمدند. بعدها در این گندمزارها، پادگان جی ساخته شد.

  • دور قنات، پاتوق اهالی

به گفته غلام فشکی یکی از ساکنان قدیمی محله امامزاده عبدالله(ع) اطراف امامزاده، به سمت خیابان برداران فلاح، بیشتر مزارع کشاورزی و فقط چند کارخانه با فاصله های زیاد ساخته شده بود. او درباره تاریخچه این خیابان می گوید: آن موقع وسیله نقلیه دیگری در محله وجود نداشت و اهالی اغلب با دوچرخه یا پرداخت یک یا دو زار به درشکه چی رفت و آمد می کردند. خیابان سی متری جی و مکان فعلی پادگان و همچنین زمین های خاکی اطرافش پاتوق جوان های محل بود. پادگان قبلا حصار نداشت و اهالی از داخل محوطه رفت و آمد داشتند. سربازهای پادگان معمولا با خنده و شوخی ما را به هم نشان می دادند و می گفتند: آدم، آدم. از طرف دیگر، انتهای پادگان، قناتی وجود داشت که جوانان و بچه های محله بیشتر اوقات برای بازی هایی مانند الک دولک و هفت سنگ دور آن جمع می شدند.

مظفر امیری را اهالی به خوبی می شناسد چرا که این فرد فعالیت و اقدامات عمرانی خیرخواهانه بسیاری از جمله ساخت چند مدرسه در خیابان جی انجام داده است. سمیه رئوفی از ساکنان این محله می گوید: آن موقع آستان امامزاده عبدالله (ع)، سایه درختان پادگان جی، پارک رضوان (بابائیان سابق) و سینما جی تنها تفرجگاه خانواده های این محله بود. سال 1357 و دوران انقلاب، این محله به خاطر پادگان جی و به دلیل به آتش کشیدنش بیشتر شناخته شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 809

به "الک دولک و هفت سنگ کنار قنات محله جی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الک دولک و هفت سنگ کنار قنات محله جی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید