ارسال بیش از 1500 اثر به نهمین دوره جشنواره رویش ، حضور 86 دانشگاه در این جشنواره

به گزارش ایستگاه بازی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: بیش از 1500 اثر از سوی کانون های دانشجویی به دبیرخانه نهمین دوره جشنواره رویش ارسال شده است.

ارسال بیش از 1500 اثر به نهمین دوره جشنواره رویش ، حضور 86 دانشگاه در این جشنواره

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در نشست خبری نهمین جشنواره ملی رویش که امروزبه صورت مجازی برگزار گردید گفت: در حوزه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان، کانون ها از صندلی ممتازی برخوردار هستند. با وجود شرایط فعلی کشور از لحاظ شیوع کرونا، شاهد فعالیت های خوبی از سوی کانون های دانشجویی هستیم. امیدواریم در سال تحصیلی پیش رو شاهد فعالیت کنشگران و فعالان دانشجویی در سطوح مختلف دانشگاه های کشور باشیم.

وی اضافه کرد: خوشبختانه جشنواره ملی رویش، با رویش های تازه و جدید روبرو بوده است؛ اگر سابقه این قسم از فعالیت های دانشجویی را آنالیز کنیم، در هر جشنواره با رویش های تازه روبرو بوده ایم. در این جشنواره که به میزبانی دانشکاه علامه طباطیایی برگزار گردیده است، با تنوع فعالیت های جدید روبرو هستیم که پنچره جدیدی را به سوی دانشجویان فعال در این حوزه باز می نماید. نزدیکم به 80 درصد کانون های دانشجویی دانشگاه های کشور، در این جشنواره حضور دارند که نشان از روحیه مشارکت و کنش گری آن ها است.

غفاری ادامه داد: ما به دنبال دانشگاه اجتماعی هستیم زیرا جنس فعالیت های دانشجویی و کانون ها به عنوان یک میانجی و فعالیت نهادی، مشخص نماینده برای تحقق دانشگاه اجتماعی است؛ فعالیتی که از سوی دانشگاه های اجتماعی انجام می گردد، فعالیت داوطلبانه و برآمده از حس مسئولیت آن ها نسبت به داخل و خارج از دانشگاه است. خوشبختانه در چندسال گذشته شاهد حضور گسترده دانشگاه ها در تحولات اجتماعی جامعه بوده ایم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم توضیح داد: ما درحال حاضر شاهد بینش، بصیرت و وسعت نظر در حوزه دانشجویی هستیم که نشان می دهد زمینه مناسب برای فعالیت های اجتماعی دانشجویان فراهم شده است. این فعالیت ها برای غنا بخشی به فضای دانشگاهی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. امیدواریم در جشنوراه های بعدی، شاهد حضور هرچه بیشتر فعالان دانشجویی و کنشگران فرهنگی باشیم.

وی گفت: جشنواره ملی رویش برآمده از مجموعه فعالیت هایی است که در طول یک فرآیند بلند مدت شکل گرفته است. آن چه که در نهمین جشنواره رویش مورد توجه است، حضور 86 دانشگاه در این جشنواره و حضور 5 هزار 285 کانون است. همچنین حدود 15 هزار فعالیت نیز از سوی کانون ها ثبت شده که 1362 اثر به صورت فردی و 216 اثر به صورت گروهی بوده است. فرهنگ کار جمعی و گروهی یکی از نکات مهم و مشخص نماینده در فعالیت های فرهنگی است که کانون های دانشجویی توانسته اند به خوبی این مسئله را نهادینه نمایند. 126 ایده دانشجویی نیز تا به امروز به جشنواره ارائه شده است.

غفاری ادامه داد: یکی از کارهای بسیار خوبی که در این دوره اجرا شده است، پاس داشتن و احترام به فعالیت افرادی است که در سال های گذشته در این زمینه فعالیت داشته اند. همچنین 66 داور برای ارزیابی کانون ها، 27 داور برای ارزیابی آثار، 3 داور برای ارزیابی ایده ها و 3 داور در حوزه مسئولیت های اجتماعی در این دوره از جشنواره رویش حضور داشتند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات این معاونت در حوزه ارتقای فعالیت های فرهنگی و دانشجویی در یکساله گذشته بیان نمود: ما در وهله اول تمهیداتی را برای برگزاری جشنواره ملی رویش در دستور کار قرار دادیم؛ همچنین براساس جلساتی که فعالان فرهنگی و مجموعه های کانونی داشتیم، توانستیم نهمین دوره از جشنواره ملی رویش را برگزار کنیم. ما در راستای شکل گیری دانشگاه اجتماعی، نیازمند حضور میانجی هایی برای تقویت این فرایند هستیم که کانون های دانشجویی، جزء اصلی ترین این میانجی ها هستند.

غفاری اضافه کرد:رغبت و توجه دانشجویان به این حوزه باعث شد تا شاهد رشد قابل توجه کانون های دانشجویی در طول یکساله گذشته باشیم. باید به این نکته توجه داشته باشیم که بخش قابل توجهی از فعالیت کانون ها در حوزه اجتماعی و یاری به نقش آفرینی دانشجویان در مسائل جامعه است. همین موضوع سبب شد تا شاهد حضور فعالانه کانون ها عرصه های مختلف اجتماعی جامعه باشیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در پاسخ به سوال دیگر در رابطه با راه اندازی مجمع تخصصی کانون ها اعلام کرد: برای شکل گیری این مجمع باید فرآیندهایی طی می شد که البته کوشش های خوبی هم در این زمینه انجام شد. همچنین پیشنهادهایی خوبی از سوی دانشجویان داده شد اما در آیین نامه کانون ها نیز باید اصلاحاتی صورت می گرفت تا شاهد تسهیل فعالیت این مجمع باشیم. درحال حاضر نیازمند مصوبه شورا هستیم که البته در مراحل انتهایی و نهایی قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1640

به "ارسال بیش از 1500 اثر به نهمین دوره جشنواره رویش ، حضور 86 دانشگاه در این جشنواره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارسال بیش از 1500 اثر به نهمین دوره جشنواره رویش ، حضور 86 دانشگاه در این جشنواره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید