اتمام کاوش های فصل پنجم و مرمت دیواره های کشف شده در کاخ خسرو

به گزارش ایستگاه بازی، مدیر پایگاه مجموعه تاریخی قصرشیرین از اتمام کاوش های فصل پنجم و مرمت دیواره های کشف شده در کاخ خسرو اطلاع داد.

اتمام کاوش های فصل پنجم و مرمت دیواره های کشف شده در کاخ خسرو

به گزارش ایستگاه بازی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مجموعه تاریخی قصرشیرین که در برگیرنده سه اثر ارزشمند عمارت خسرو، آتشکده چهارقاپی و سامانه آبرسانی ساسانی است، امسال مورد کاوش و مرمت نهاده شد.

سیامک خدیوی مدیر پایگاه تاریخی قصرشیرین با اعلام این خبر گفت: فصل پنجم کاوش های باستانی در عمارت خسرو قصرشیرین درحالی ابتدای امسال شروع شد که در این کاوش ها دیواره هایی در این عمارت توسط باستان شناسان کشف شد.

او گفت: بنای تاریخی عمارت یا کاخ خسرو پرویز که در حاشیه شمالی شهر کنونی قصرشیرین و در نزدیکی آتشکده چهار قاپی قرار گرفته است که اکنون تنها ویرانه هایی از آن دیده می گردد حالا دارای دیواره هایی است که برای کارشناسان و باستان شناسان به لحاظ مطالعاتی بسیار ارزشمند است.

به گفته خدیوی، مرمت این دیواره های ارزشمند تاریخی بلافاصله پس از کاوش مورد مرمت و حفاظت نهاده شد تا در معرض عوامل جوی آسیب نبینند.

مدیر پایگاه تاریخی مجموعه قصرشیرین همچنین از نصب تابلوهای معرفی در فضاهای کاخ خسرو اطلاع داد. او گفت: جدای از فعالیت های مرمتی و حفاظتی که در کاخ خسرو انجام شده در فضاهای این عمارت چند تابلوی معرفی به صورت افقی و با شیب کم و بدون آنکه به منظر بصری خدشه وارد کند نصب شده است.

کاخ خسرو (که با نام 2 بنای ساسانی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است) ، بنایی مربوط به دوره ساسانیان است که درون شهر واقع شده و این اثر در 24 شهریور 1310 با شماره ثبت 32 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

شهرستان قصرشیرین بیش از یکصد اثر ثبتی و شناسایی شده باستانی دارد که می توان به آثاری چون چهارقاپو، کاخ ساسانی خسرو پرویز، حوش کسری، کاروانسرای قصرشیرین و نهرشاه گدار اشاره نمود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 27 شهریور 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 277

به "اتمام کاوش های فصل پنجم و مرمت دیواره های کشف شده در کاخ خسرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتمام کاوش های فصل پنجم و مرمت دیواره های کشف شده در کاخ خسرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید