آیا داروی کلروکین کرونا را از بین می برد؟

به گزارش ایستگاه بازی، کلروکین و داروی مشابه آن هیدروکسی کلروکین از جمله داروهای ضدمالاریا و ضدروماتیسم با اثر آهسته هستند که به تازگی نام آن ها در درمان کرونا به گوش رسیده و استفاده از این دارو موافقان و مخالفانی داشته و آنالیز ها همچنان ادامه دارد.

آیا داروی کلروکین کرونا را از بین می برد؟

به گزارش خبرنگار حوزه پزشکی، بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، کلروکین و داروی مشابه آن هیدروکسی کلروکین از جمله داروهای ضد مالاریا و ضد روماتیسم با اثر آهسته هستند که به تازگی نام آن ها در درمان کرونا به گوش رسیده و استفاده از این دارو موافقان و مخالفانی هم پیدا نموده است.

دیدیه رائول، متخصص بیماری های عفونی در شهر مارسی فرانسه است که از هفته ها پیش داروی کلروکین را برای معالجه مبتلایان به ویروس جدید کرونا مؤثر و اثربخش می داند. او تأکید می نماید که در شرایط فعلی و با توجه به شیوع گسترده ویروس جدید کرونا عدم تجویز کلروکین به بیماران غیراخلاقی است.

این در حالی است که مقامات بهداشتی کشورهای مختلف ازجمله فرانسه بسیار در این زمینه محتاط هستند. آن ها تأکید می نمایند که برای تجویز داروی کلروکین به مبتلایان به کووید-19 باید منتظر نتایج آنالیز ها و تحقیقات بیشتر بود.

کلروکین چیست؟

کلروکین که با نام تجاری نیواکین (Nivaquine) نیز به فروش می رسد یک داروی قدیمی است که از 70 سال پیش تا به امروز مصرف می گردد. از این دارو اغلب برای پیشگیری مالاریا و درمان این بیماری استفاده می گردد. هیدروکسی کلروکین نیز یکی از مشتقات کلروکین است که با نام تجاری پلاکونیل به فروش می رسد. از هیدروکسی کلروکین به طور خاص برای درمان روماتیسم مفصلی با اثر آهسته و بیماری لوپوس (سل پوستی) استفاده می گردد.

آنالیز های متخصص فرانسوی درباره اثر کلروکین بر کرونا

دیدیه رائول، یکی از متخصصان فرانسوی داروی کلروکین را بر روی 26 بیمار مبتلا به ویروس جدید کرونا آزمایش نموده است. از این 26 نفر تنها 20 نفر به مصرف داروی کلروکین ادامه دادند. آنالیز دیدیه رائول نشان می دهد که ویروس کرونا 6 روز پس از تجویز روزانه 600 میلی گرم هیدروکسی کلروکین تنها در بدن 25 درصد از بیماران مبتلا به کووید-19 همچنان حضور داشته است.

این در حالی است که این ویروس در بدن 90 درصد از افرادی که داروی هیدروکسی کلروکین را دریافت ننموده بودند پس از شش روز همچنان وجود داشته است.

تجویز روزانه 600 میلی گرم هیدروکسی کلروکین به این بیماران به این معنی است که دیدیه رائول دوز بالاتری از آنچه را که دانشمندان چینی به مبتلایان به ویروس جدید کرونا تجویز می کردند آزمایش نموده است.

دیدیه رائول ضمن تأکید بر شفابخشی کلروکین برای بیماران مبتلا به ویروس جدید کرونا بر این باور است که هم زمان با تجویز هیدروکسی کلروکین باید آنتی بیوتیک آزیترومایسین نیز به مبتلایان به کووید-19 داده گردد. او بر این باور است که به زودی همگان از این ترکیب دارویی برای معالجه بیماران مبتلا به نوع جدید ویروس کرونا استفاده خواهند کرد.

نتیجه تحقیق دانشمندان چینی درباره استفاده از کلروکین

دانشمندان چینی روز اول اسفند، نتیجه یک تحقیق در خصوصاستفاده از داروی کلروکین برای معالجه بیماران مبتلا به ویروس جدید کرونا را منتشر کردند. آن ها در حدود 10 بیمارستان برای درمان بیماران مبتلا به کووید-19 از کلروکین استفاده کردند.

نتیجه پژوهش دانشمندان چینی در خصوص تأثیر کلروکین بر روی بیش از 100 فرد مبتلا به ویروس جدید کرونا امیدبخش توصیف شده است. بااین حال اطلاعات بیشتری از این بیماران و مشخصات آن ها منتشر نشده است.

پزشکان چینی نتیجه گرفته اند که فسفات کلروکین از دیگر داروهایی که به مبتلایان به ویروس کرونا تجویزشده مؤثرتر بوده است. آن ها بر این باور هستند که فسفات کلروکین باعث شده است که شرایط ریه های بیماران بهبود یابد و حال عمومی آن ها زودتر بهتر گردد.

داده های تحقیق دانشمندان چینی منتشر نشده است و در نتیجه امکان مقایسه میزان تأثیر فسفات کلروکین بر روی مبتلایان با دیگران (افرادی که فسفات کلروکین دریافت ننموده بودند) وجود ندارد.

منتقدان استفاده از کلروکین چه می گویند؟

بسیاری از پزشکان با استفاده از کلروکین برای درمان بیماران مبتلا به ویروس جدید کرونا تنها بر اساس آزمایش دیدیه رائول و دانشمندان چینی مخالفت می نمایند. آن ها به روش آزمایش های اجرا شده بر روی مبتلایان به بیماری کووید-19 انتقاد دارند. بعضی نیز بر این باور هستند که عدم ادامه درمان از سوی شش بیمار در آنالیز های دیدیه رائول به این دلیل بوده است که هیدروکسی کلروکین تأثیری بر حال آن ها نگذاشته بود.

منتقدان همچنین تأکید می نمایند که پزشکان چینی و ایتالیایی نیز اگر کلروکین را مؤثر می دانستند می توانستند به تجویز آن بپردازند. عدم تحقق این امر ازنظر منتقدان نشان می دهد که بسیاری از پزشکان به تأثیر کلروکین بر روی بیماران مبتلا به کووید-19 باور ندارند.

بیشتر منتقدان تأکید می نمایند که تجویز داروی کلروکین باید پس از آنالیز های بیشتر و اطمینان از اثربخشی آن صورت گیرد.

مخالفان استفاده از کلروکین برای معالجه مبتلایان به ویروس جدید کرونا همچنین به اثرات جانبی داروی کلروکین اشاره می نمایند. آن ها بر این باور هستند که پوشش رسانه ای تحقیق در خصوص کلروکین می تواند باعث گردد که بعضی از بیماران بدون تجویز پزشک و به طور خودسرانه از کلروکین استفاده نمایند. امری که به گفته آن ها می تواند تبعات سنگینی برای بیماران مبتلا به کووید-19 داشته باشد.

اثرات جانبی کلروکین

بسیاری از منتقدان بر اثرات جانبی استفاده از کلروکین در بیماران مبتلا به ویروس جدید کرونا اشاره می نمایند. حالت تهوع، اخلال در سیستم ایمنی بدن، اخلال در دستگاه گوارش، استفراغ و مسائل کبدی و حتی خونریزی کبد ازجمله اثرات جانبی کلروکین عنوان شده است.

بعضی از پزشکان نیز نسبت به اثرات جانبی کلروکین بر قلب و عروق هشدار داده اند. بااین حال رایج ترین اثر جانبی کلروکین حالت تهوع و اسهال است

به گفته مجله علوم پزشکی رازی از دانشگاه علوم پزشکی ایران یکی از مهم ترین عوارض این دارو، آسیب شبکیه چشم به دنبال مصرف آن ها است . بر پایه گزارش این مجله پزشکی روش های مختلفی به منظور تشخیص زودرس آسیب های شبکیه به کار گرفته شده است اما اختلاف نظر در این مورد فراوان است .

تحقیقات ادامه دارد...

تابه حال اداره مواد غذایی و دارویی آمریکا تأکید نموده است که تصمیم به تجویز این ترکیب دارویی برای بیماران مبتلا به کووید-19 نگرفته است و تحقیقات بیشتری باید در خصوص تأثیر این دارو بر بیماران مبتلا به ویروس جدید کرونا انجام گردد.

در حال حاضر اروپا با راه اندازی برنامۀ تحقیقاتی گسترده ای موسوم به دیسکاوری، تأثیر داروی کلروکین را برای درمان بیماران مبتلا به کرونا آزمایش نموده بود، آنالیز می نماید.

برنامۀ تحقیقاتی دیسکاوری قرار است با شرکت 3 هزار و 200 بیمار مبتلا به ویروس کرونا که 800 نفر از آن ها در فرانسه هستند و سایر آن ها از کشورهایی چون بلژیک، هلند، لوکزامبورگ، آلمان، اسپانیا و بریتانیا انتخاب می شوند، انجام گردد.

در فرانسه، مراکز درمانی و بیمارستان های دانشگاهی متعددی در شهرهای پاریس، لیون، نانت، استراسبورگ و لیل، برای انجام این برنامۀ تحقیقاتی، در نظر گرفته شده اند.

در هر مرحله از این برنامۀ تحقیقاتی، بیماران به پنج گروه تقسیم می شوند تا تأثیر پنج داروی مختلف ازجمله داروی کلروکین، بر روی آن ها آزمایش گردد.

با توجه به اینکه زمان لازم برای ارائه نخستین نتایج آزمایش ها برای آنالیز تأثیر کلروکین بر درمان بیماری کرونا دست کم به شش هفته است، فعلاً برای قضاوت در خصوص کارایی این دارو برای از بین بردن ویروس کووید-19 زود است.

انتهای پیغام/4145/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 28 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 868

به "آیا داروی کلروکین کرونا را از بین می برد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا داروی کلروکین کرونا را از بین می برد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید