آغاز فصل دوم کاوش در ارگ نادری شیروان

به گزارش ایستگاه بازی، با حضور کاوشگران چینی و فرانسوی فصل دوم کاوش های باستان شناسی ارگ نادری شیروان به مدت 40 روز آغاز شد.

آغاز فصل دوم کاوش در ارگ نادری شیروان

حبیب یزدان پناه سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از آغاز به کار کاوش باستان شناسان چین، فرانسه و کشورمان از هفته جاری در تپه ارگ نادری شیروان به مدت 40 روز خبر داد.

حبیب یزدان پناه با بیان اینکه در این زمینه تفاهم نامه با گروه باستان شناسی چین و فرانسه منعقد شده است، ادامه داد که باستان شناسان چینی از دانشگاه نانجینگ این کشور هستند.

وی با بیان اینکه در سال های گذشته فصل اول کاوش ها اجرا شده بود، گفت:

کاوش این باستان شناسان در راستای فصل دوم روی این اثر تاریخی انجام می شود.

وجود برخی از سفال ها و بررسی کاوش های اولیه حاکی از این موضوع است که حتی مردم این منطقه در این خصوص مراوداتی با کشور چین داشته اند.

به گفته سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی هنوز از این اثر تاریخی نتیجه معینی به دست نیامده است و نتایج بعد از تحلیل پژوهش ها و یافته ها در اختیار رسانه ها قرار می گیرد.

فصل اول کاوش های باستان شناسی برای معین کردن دوره تاریخی بود که عملیات آن در آبان ماه سال 95 به مدت 40 روز انجام شد.

این اثر تاریخی در جاده آسیایی قرار گرفته است که موجب جذب و رونق گردشگر می شود که در بازآفرینی شهری نیز مورد تایید قرار گرفته است.

در حال حاضر تپه باستانی ارگ نادری بزرگ ترین و مهم ترین محوطه باستانی شمال شرق ایران و اولین مرکز فرهنگ و تمدن خراسان شمالی است که با ثبت تاریخی 703 در آثار ملی ایران قرار گرفته است.

این اثر باستانی از اولین محوطه های مسکونی حاشیه رودخانه اترک محسوب می شود که مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد است.

نوع سفال های به دست آمده قرمز با نقوش سیاه مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد است که مورد تحقیق و بررسی و پژوهش باستان شناسان ایرانی و خارجی به عنوان کهن ترین زیستگاه خراسان شمالی قرار گرفته است.

تا به امروز در شهرستان شیروان 55 اثر تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1401 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1972

به "آغاز فصل دوم کاوش در ارگ نادری شیروان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز فصل دوم کاوش در ارگ نادری شیروان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید