نگارش نمایشنامه هایی برای خیابان، پارک و پارکینگ

به گزارش ایستگاه بازی، در روزگار کرونایی که هنوز بسیاری از تماشاخانه ها تعطیل هستند، فریندخت زاهدی از نگارش و انتشار سه نمایشنامه خیابانی اطلاع داد.

نگارش نمایشنامه هایی برای خیابان، پارک و پارکینگ

این استاد دانشگاه و پژوهشگر تئاتر به خبرنگاران گفت: چندی پیش سه نمایشنامه خیابانی من در مجلدی با نام اجرا در شهر منتشر شد.

او نگارش این نمایشنامه ها را پاسخی به یک دغدغه قدیمی دانست و اضافه نمود: با اینکه سال ها پیش کتاب هایی درباره تئاتر خیابانی نوشته شده است ولی هنوز فلسفه تئاتر خیابانی بدرستی فهمیده نشده و همچنان در بسیاری از موارد، درک درستی از این نوع تئاتر وجود ندارد.

او ابراز تاسف کرد: جوانان متوجه نیستند تئاتر خیابانی هم ژانری از نمایش است مانند تراژدی، کمدی، پرفورمنس و ... و ژانری است که سال هاست قدمت دارد و در دنیا در حال اجراست.

زاهدی اظهار داشت: همچنان بیشتر نمایشنامه های خیابانی ما مکتوب نیست و آنچه اجرا می گردد، کوچکترین ارتباطی به تئاتر خیابانی به عنوان یک ژانر ندارد.

این مدرس تئاتر افزود: کتاب اجرا در شهر شامل سه نمایشنامه کوتاه خیابانی است و با هدف آشنایی جوانان با این ژانر نوشته شده است.

زاهدی گفت: نمایشنامه های این کتاب هم کوتاه هستند و هم قابلیت اجرا در مکان های گوناگون همچون پارک، خیابان، پارکینگ و ... را دارند. هر یک از این نمایشنامه ها در مدت زمان حدود 30 دقیقه اجرا می شوند چراکه ویژگی این ژانر به گونه ای است که حتی رهگذری هم که رد می گردد، اگر سه دقیقه فرصت توقف دارد، باید از آن نمایش جذب کار گردد و بخشی از آن را دریافت کند.

این پژوهشگر تئاتر در ادامه از برگزاری یک سخنرانی مجازی به دعوت پرفسور اوزا وا استاد دانشگاه هنرهای معاصر توکیو اطلاع داد و گفت: سال 2018 یک پروفسور ژاپنی به ایران آمد و با همکاری یکدیگر بر تئاتر آوانگارد ژاپن کار کردیم. در این همکاری به آثار یکی از هنرمندان آوانگارد ژاپن هم پرداختیم. هنرمندی که در جشن شیراز ، نمایشی آوانگارد اجرا کرد. با اینکه همزمان با او هنرمندان عظیم دیگری مانند پیتر بروک و گروتفکسی هم حضور داشتند، ولی کار او بسیار متفاوت بود و مورد توجه نهاده شد و من در یکی از کتاب هایم درباره اجرای او نوشته ام.

زاهدی که در زمینه تئاتر ژاپن مطالعات زیادی دارد، ادامه داد: در حال حاضر ژاپنی ها مشغول راه اندازی موزه ای از حضور هنرمندان خودشان در سراسر دنیا هستند که بخشی هم به حضور آنان در ایران مربوط می گردد. من نیز مقاله ای برای کاتالوگ موزه نوشته ام و یک سخنرانی هم دارم که کمتر از یک ماه دیگر به صورت مجازی انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1140

به "نگارش نمایشنامه هایی برای خیابان، پارک و پارکینگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگارش نمایشنامه هایی برای خیابان، پارک و پارکینگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید