نمای بهم ریخته ساحل شمال!

به گزارش ایستگاه بازی، تا سخن از گردشگری در مازندران به میان می آید، ذهن ها به سوی سواحل این استان روانه می گردد، سواحلی که با وجود استعداد زیاد، دستخوش عدم ساماندهی و بهم ریختگی شدیدی است؛ عدم رعایت حریم 60 متری، افزایش زباله های بر زمین مانده، ساخت و ساز بی رویه در سواحل و مسائل دیگر بخشی از این بهم ریختگی است.

نمای بهم ریخته ساحل شمال!

محمدحسن زال، عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران در این زمینه در گفت وگو با ایستگاه بازی، با تاکید بر لزوم اجرای طرح دهکده گردشگری ساحلی در این استان، اظهار کرد: گردشگر انبوهی که به مازندران سفر می نمایند که مسائل زیادی را برای مردم این استان به ویژه شهرهای ساحلی ایجاد نموده است.

وی با بیان این که گردشگران به خاطر تک مقصدی بودن یک مکان، فشارهای فراوانی به آن محیط وارد می نمایند، توضیح داد: استان مازندران با وجود داشتن جاذبه های فراوان، متأسفانه تنها مقصدی که از آن دیده شده گردشگری ساحلی است و آن هم به صورت انبوه اتفاق می افتد.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با اشاره به اینکه در بخش گردشگری دریا نیز تنوعی از جاذبه ها وجود ندارد، اظهار داشت: این نوع گردشگری انبوه به خاطر تک بُعدی بودن، به طور طبیعی مسائلی را به بار می آورد که باید مهار گردد.

زال گفت: در صورتی که گردشگری انبوه دوام پیدا کند از کیفیت آنچه که به آن جاذبه و مقصد گفته می گردد کاسته شده و همانطور که در حال حاضر مشاهده می گردد دفع زباله با مسائل زیادی رو به رو است و موجب شده مهم ترین مقصد ایران و مازندران، نمای بدی داشته باشد.

دهکده ساحلی گردشگری راه چاره مناسب ساماندهی گردشگری انبوه

وی از دهکده گردشگری ساحلی به عنوان یکی از راه های رهایی از معضلات گردشگری انبوه و تک مقصدی نام برد و یادآور شد: ساماندهی گردشگری دریا، یکی از مهم ترین راه چارهها و راهبردها برای ممانعت از گردشگری انبوه است.

زال با اشاره به اینکه جانمایی دهکده گردشگری بسیار مهم است و در این راستا می توان از مطالعات جی آی اس نیز بهره گرفت، گفت: دهکده گردشگری در بسیاری از مواقع می تواند مانع بروز خطرهای جدی گردد چرا که با با مکان یابی حساب شده می توان جلوی آن را گرفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با بیان اینکه به طور طبیعی گردشگران در مقصد گردشگری خود احتیاجمندی هایی دارند، اظهار داشت: احداث دهکده های ساحلی می تواند محصولات و خدمات متناسب با احتیاج گردشگر را ارائه دهد، بنابراین می توان بازار رقابتی برای جذب گردشگر را ایجاد و کیفیت در کنار قیمت مناسب تنظیم و تعریف کرد.

وی با بیان اینکه در گذشته مکانی به نام بازار و راسته آن وجود داشت که در آن به ارائه محصولات خود می پرداختند، اظهار کرد: به عنوان مثال در گذشته راسته زرگرها مکانی برای رقابت به منظور جلب مشتری بود و صاحب کالا بر روی کیفیت و قیمت دقت زیادی می کرد.

زال ادامه داد: وقتی دهکده ساحلی در فواصل مختلف در مازندران ایجاد گردد موجب جذب گردشگر با توجه به کیفیت و قیمت خود می شوند و این یک امتیاز برای توسعه سالم گردشگری محسوب می گردد.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس دلایل عقلانی، برای ایجاد دهکده ساحلی باید مکان یابی کرد، اضافه نمود: با ایجاد دهکده ساحلی از یک نگاه دیگر می توان جلوی گردشگری انبوه را که هیچ نفعی ندارد گرفت و توزیع متوازن جمعیت گردشگری را شاهد بود.

شلوغی سواحل بیان نماینده چیست؟

زال با اشاره به اینکه گردشگری ساحلی در مازندران جدید و متفاوت است و می تواند سواحل را از حالت بی نظمی، انبوه و ریسک پذیر بودن فراوان رهایی بخشد، اظهار کرد: دهکده ساحلی سازوکارهای خاص خود را دارد و از خدمات و امنیت خاص خود بهره مند است و در صورتی که این رویکرد توسعه یابد و اجرایی گردد رقابت درستی صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه با دهکده ساحلی می توان توزیع مناسب سرانه گردشگر را شاهد بود و اقتصاد مناطق را تغییر داد، توضیح داد: در هر صورت جامعه محلی صاحبان این محصول و خدمات می شوند و این امر به منطقه یاری می نماید.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران، با اشاره به اینکه شلوغی سواحل بیان نماینده آن است که یک مجموعه ساماندهی شده در آن نقاط وجود ندارد، اظهار داشت: جاذبه های مازندران فرسودنی است و اگر از آن استفاده معقولانه صورت نگیرد به طور طبیعی این فرسودگی تسریع می گردد.

وی با بیان اینکه مازندران در حال حاضر در همه فصول دارای گردشگر است و آنها تنها منتظر یک تعطیلات چند روزه هستند، ادامه داد: دیگر زمستان و بارش باران، در آمدن یا نیامدن گردشگر تأثیرگذار نیست.

مازندران؛ مهم ترین مقصد مردم تهران

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران گفت: عمده ترین مقصد مردم تهران در تعطیلات، مازندران است به طوریکه با وجود بارش باران و خطر جاده ای، به دلیل آلودگی حاضر می شوند برای یک مدت کوتاه به این استان سفر نمایند.

این استاد دانشگاه در حوزه گردشگری، توضیح داد: با توجه به اینکه عوامل رانشی موجب حضور گردشگران زیادی از مبدا به مقصد مازندران می گردد، باید در نقطه مقصد، ساماندهی صورت بگیرد تا از شلوغی و بهم ریختگی جلوگیری گردد.

زال به خدمات شایسته اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این استان اشاره نمود و گفت: در کنار خدمات اجرا شده، اینکار مطابق با میزان جمعیتی که وارد مازندران می شوند نیست و سرعت تخریب زیاد شده است.

ساخت و ساز بی رویه در سواحل معضل اصلی ایجاد دهکده ساحلی

زال در ادامه با اشاره به محدودیت های دسترسی به سواحل با بیان اینکه این موضوع، یک بحث کلان و کشوری است، اظهار کرد: با وجود سخنرانی های زیادی که در این زمینه صورت گرفت، اما کار به جایی نرسیده است.

وی با بیان این که جانمایی در احداث دهکده ساحلی بسیار مهم است، توضیح داد: حریم دریا در مازندران و شمال کشور 60 متر معین شده است و باید گفت در بسیاری از نقاط این حریم رعایت نمی گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با بیان اینکه با توجه به ساخت و سازها در سواحل احداث دهکده ساحلی با محدودیت روبرو است، اظهار کرد: زمانی که ساخت و سازهای غلط در سواحل مازندران صورت می گیرد و خیابان ها به همان سبک و سیاق قبلی باقی می ماند، این عوامل محدودیت شدیدی را ایجاد می نماید که منجر به ترافیک سنگین می گردد.

زال در خاتمه گفت: باید با ایجاد بهترین شرایط و احداث بهترین اماکن، رضایت گردشگر از ورود به نقطه مقصد را جلب کرد و این امر موجب وفاداری گردشگران به آن نقطه می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 تیر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 198

به "نمای بهم ریخته ساحل شمال!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمای بهم ریخته ساحل شمال!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید