موتور بهبود یافته تیبا را بشناسید ، روی چه خودروهایی نصب خواهد شد؟

به گزارش ایستگاه بازی، موتور بهبود یافته تیبا با کد فنی M15GSI، دارای دریچه گاز برقی و سیستم VVT است. همچنین زاویه پاشش سوخت و متریال مورد استفاده در منیفولد دود، تغییر کرده است. اگر چه این پیشرانه، همچنان هشت سوپاپ است.

موتور بهبود یافته تیبا را بشناسید ، روی چه خودروهایی نصب خواهد شد؟

خبرنگاران - مهدی درفشی: پانزدهمین نمایشگاه بین المللی قطعات خودرو با شگفتی های بسیاری همراه بود. برای نمونه، در برخی از غرفه ها، از جمله غرفه شرکت سایپا، مگاموتور و سایر زیر مجموعه های سایپا، کارشناسان حاضر به مصاحبه و پاسخگویی به سوالات خبرنگاران نبودند. البته ما به عنوان گزارشگر خبرنگاران، دست از کار نکشیده و با پیگیری، اطلاعات مربوط به برخی از غرفه ها از جمله مگاموتور را برای مخاطبین، گردآوری کردیم.

یکی از موارد که برای مشتریان ایجاد پرسش کرده و ما باید پاسخ آنها را پیدا می کردیم یکی از موتورهای سایپا بود.

این موتور قرار است روی خودرو جدید سایپا یعنی اطلس و نیز کوییک نصب شود.

موتور M15GSI نسخه بهبود یافته موتور تیبا

در غرفه مگاموتور، موتور M15GSI که در واقع موتور بهبود یافته تیبا است، به نمایش درآمده بود. موتور M15GSI نسبت به موتور M15، در قسمت های مختلف دچار تغییرات شده است.

در موتور بهبود یافته تیبا دریچه گاز از مکانیکی (سیمی) به برقی تغییر یافته است. همچنین زاویه پاشش سوخت و متریال مورد استفاده در منیفولد دود، تغییر کرده است.

نصب VVT روی موتور هشت سوپاپ تیبا

علاوه بر تغییرات اعمال شده بر موتور M15، موتور بهبود یافته تیبا به سیستم VVT نیز مجهز شده است. این موتور توانایی اخذ استاندارد آلایندگی یورو پنج را دارد. اگر چه، این موتور همچنان هشت سوپاپ است.

همه تغییرات و بهینه سازی های انجام شده، باعث شده تا موتور بهبود یافته تیبا به نسبت M15، حدود سه اسب بخار و هشت نیوتن متر گشتاور بیشتری داشته باشد.

در سایت شرکت سایپا، موتور M15 نصب شده روی خانواده X200، دارای حداکثر قدرت 87 اسب بخار و 127 نیوتن متر گشتاور است. موتور M15GSI حدود 90 اسب بخار و 135 نیوتن متر قدرت دارد.

بازسازی به سبک سایپا

تمامی این کارها را می توان بازسازیی به سبک سایپا دانست. چرا که امروزه، بسیاری از شرکت های خودروسازی در ساده ترین حالت ممکن، برای بهینه سازی، ابتدا پیشرانه هشت سوپاپ را به 16سوپاپ تبدیل کرده و سپس، آن را به سیستم هایی چون VVT و توربوشارژر مجهز می کنند.

احتمالا در این شرکت، دفترچه فنی را از صفحات آخر به اول می خوانند. شاید هم برگه های فصل ساخت موتور16 سوپاپ گم شده است.

منبع: بیت ران
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1424

به "موتور بهبود یافته تیبا را بشناسید ، روی چه خودروهایی نصب خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موتور بهبود یافته تیبا را بشناسید ، روی چه خودروهایی نصب خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید