مشهد، مرکز فرهنگی جهان اسلام در سال 2017

به گزارش ایستگاه بازی، هم زمان با انتخاب مشهد به عنوان مرکز جهان اسلام در سال 2017، نمایشگاهی از آثار تمدن ایران دوره اسلامی در موزه بزرگ خراسان برگزار می شود.

مشهد، مرکز فرهنگی جهان اسلام در سال 2017

محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی با اشاره به انتخاب مشهد مقدس به عنوان مرکز فرهنگی جهان اسلام از سوی آیسسکو در سال 2010 بیان نمود:

در این زمینه کمیته ای از صاحب نظران برای انتخاب اشیایی از وجوه تمدن دوره اسلامی در ایران مانند فلزکاری، کتابت، معماری، سفالگری، اسناد و ضرب سکه از موزه های سراسر کشور در اداره کل موزه های این معاونت تشکیل می شود.

وی این رویداد فرهنگی را فرصتی برای توجه کشورهای جهان اسلام به تاریخ خراسان به ویژه مشهد مقدس و زمانی مناسب برای مطرح شدن ظرفیت های فرهنگی تاریخی بیش از پیش مشهد در سطح جهان اسلام در یک سال دانست.

او با تاکید بر اینکه خراسان و به ویژه مشهد مقدس خاستگاه اندیشه های سترگ و مردان بزرگی مانند حکیم ابوالقاسم طوسی، شیخ طبرسی، خواجه نصرالدین طوسی، خواجه نظام الملک، خیام نیشابوری و عطار است، افزود:

انتخاب شهر مشهد به عنوان مرکز جهان اسلام در سال 2017 زمان مناسبی برای معرفی گنجینه های فرهنگی و تمدنی این خطه است.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی (آیسسکو(ISESCO)) هر سال سه شهر آسیایی، آفریقایی و عربی را به عنوان مرکز های فرهنگی جهان اسلام انتخاب می کند. این سازمان در سال 2010 مشهد را برای سال 2017 میلادی به عنوان مرکز فرهنگی جهان اسلام انتخاب کرد. برنامه تعیین مرکز فرهنگی جهان اسلام با تاکید بر احیا، معرفی و توسعه میراث امت اسلامی از سال 2001 میلادی با انتخاب مکه مکرمه به عنوان نخستین مرکز فرهنگی جهان آغاز شد و از آن سال تا به امروز 31 شهر از کشورهای جهان اسلام این عنوان را برای یک سال به خود اختصاص داده اند.

منبع: کجارو
انتشار: 4 بهمن 1400 بروزرسانی: 4 بهمن 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1880

به "مشهد، مرکز فرهنگی جهان اسلام در سال 2017" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشهد، مرکز فرهنگی جهان اسلام در سال 2017"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید