لوله پلی اتیلن، جایگزین مناسب برای لوله های قدیمی

به گزارش ایستگاه بازی، ساخت لوله پلی اتیلن به اواسط سال 1950 بر می گردد. از آن زمان تا به امروز استفاده از این محصول به واسطه مزایا و تطبیق پذیری آن گسترش یافته و بیش تر از سایر نمونه های دیگر هم چون لوله های آهنی، استیل و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. آن چه که در این مطلب از ما به بیان آن خواهیم پرداخت، معرفی این محصول و ویژگی های آن می باشد. در ادامه با ما همراه باشید.

لوله پلی اتیلن، جایگزین مناسب برای لوله های قدیمی

ویژگی های لوله پلی اتیلن

ویژگی ها و معینات پلاستیک ها از جمله پلی اتیلن، باعث شده است تنها در مدت زمان کوتاهی، استفاده از این متریال رشد چشمگیری در صنایع داشته باشد. انعطاف پذیری این گونه لوله ها سبب کاهش هزینه های نصب این محصول نیز شده است. این ویژگی ها باعث جلب توجه بسیاری از کارفرمایان شده و آن را جایگزین سایر محصولات کرده است.

فناوری بدون ترانشه به کار رفته در ساخت این محصول، نیاز به ترانشه باز در شبکه های لوله کشی زیر خاک را برطرف کرده و باعث کاهش اختلال در محیط به واسطه استفاده از لوله های پلی اتیلن با طول زیاد در زیر زمین و در داخل حفره ها شده است.

این متریال قابلیت تولید به شکل مستقیم و خم داشته و نیاز به اتصالات لوله را به اندازه چشمگیری کاهش می دهد. اتصال این گونه لوله ها می تواند با استفاده از تکینیک های مختلفی هم چون جوش الکتروفیوژن یا سایر اتصالاتت مکانیکی صورت پذیرد.

امروزه در بسیاری از پروژه ها از جمله پروژه های سیستم های آتش نشانی، سیستم انتقال آب با فشار بالا، سیستم های فاضلاب شهری، صنعتی و هم چنین شبکه انتقال گاز طبیعی در محیط های صنعتی، از لوله های پلی اتیلن استفاده می شود.

کاربرد لوله پی اتیلن

این محصول کاربردهای متفاوتی دارد که از جمله می توان به وارد زیر اشاره کرد:

 • شبکه های آبرسانی شهری و روستایی
 • شبکه های فاضلای شهری و روستایی
 • شبکه های زهکشی
 • سیستم های سیال و فاضلاب های صنعتی
 • سیستم های آبیاری تحت فشار (سیستم آبیاری قطره ای)
 • سیستم های آبیاری متحرک
 • پوشش کابل های ارتباطی/پوشش فیبر نوری
 • پوشش کابل برق
 • پوشش لوله های فلزی
 • کانال های تهویه هوا

مزایای استفاده از لوله پلی اتیلن

مقاوم در برابر خوردگی

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در سیستم لوله های فلزی وجود دارد و عموما هزینه های زیادی را شامل می شود، خوردگی و زنگ زدگی آن ها می باشد. خوردگی می تواند در بیرون و داخل لوله ایجاد شده و بر بازده هیدرولیکی تاثیر بگذارد. در برخی مناطق برای جلوگیری از زنگ زدگی لوله و افزایش طول آن ها از حفاظت کاتدیک یا پوشش های پلاستیکی استفاده می کنند.

برخلاف محصولات سنتی با زیرساخت های فلزی، این لوله ها زنگ نمی زنند و در برابر رشد جلبک و کپک مقاوم هستند. بنابراین استفاده از این گونه لوله ها می تواند یک سرمایه گذاری بلند مدت نیز تلقی شود.

مقاوم در برابر فرسایش

این گونه لوله ها از انعطاف پذیری بالایی برخوردار می باشند و ساختار سختی ندارند. این محصول در برابر فرسایش مقاوم بوده و بر خلاف سایر لوله های پلاستیکی، این متریال تحت فشار تولید شده تا بتوان از آن ها در شرایط متفاوت هم چون سیستم های توزیع آب استفاده کرد. در بسیاری موارد، امکان استفاده از لوله های پلی اتیلن نازک به جای سایر لوله های پلاستیکی بدون ایجاد هرگونه فرسایش امکان پذیر می باشد.

طول عمر بالا

این محصول از ایمنی و دوام بالایی برخوردار بوده و برای زیر ساخت های لوله کشی ایده آل می باشد. بسته به نوع کاربرد، طراحی و نصب می توان طول عمر 50 تا 100 سال را برای این گونه لوله ها تخمین زد.

اتصالات بدون نشت

بسیاری از مستندات ارائه شده توسط شرکت های مرتبط با زیرساخت های شبکه های آبرسانی حاکی از نشت 16 تا 50 درصدی آب توسط لوله های آبرسانی می باشد. در بسیاری از مناطق به منظور لوله کشی سیستم آبرسانی از سیستم های سنتی با اتصالات مکانیکی استفاده شده است که می تواند در نشت آب تاثیرگذاری فراوانی داشته باشد.

نشت آب نه تنها باعث از دست رفتن این سرمایه با ارزش می شود، بلکه هزینه های تعمیرات، سرویس و نگهداری و به طور کلی هزینه های شهری را افزایش می دهد. برای حل این مشکل استفاده از لوله های پلی اتیلن می تواند ایده خوبی باشد.

اتصالات فیوژن

لوله های پلی اتیلن قابلیت اتصال با استفاده از جوش فیوژن را دارا می باشند. اتصال این گونه لوله ها در نهایت باعث ایجاد یک سیستم دائمی یکپارچه و بدون نشت می شود. فرآیند هم جوشی لوله های پلی اتیلن، سبب شده بیش از 40 سال از این محصول در صنعت گاز استفاده شود. در بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا، تقریبا به میزان 95 درصد از لوله های پلی اتیلن در شبکه توزیع گاز استفاده شده است.

تطبیق پذیری

علاوه بر اتصالات فیوژن، امکان اتصال لوله ها با استفاده از اتصالات مکانیکی نیز وجود دارد. با توجه به اندازه و کاربرد لوله طیف گسترده ای از این اتصالات وجود دارد.

نصب بدون ترانشه

سیستم لوله کشی سنتی به دلیلی گستردگی که دارد می تواند باعث ایجاد فضایی در هم شده و هم چنین اختلالاتی در محیط زیست ایجاد کند. اما در مقابل نصب بدون ترانشه لوله های پلی اتیلن سازگاری آن ها را با محیط زیست بالا می برد.

انعطاف پذیری این محصول، استحکام کششی بالا و مقاومت در برابر سایش، این محصول را به گزینه ای مناسب برای نصب بدون ترانشه تبدیل کرده است.

استفاده از سیستم نصب بدون ترانشه لوله های پلی اتیلن امکان استفاده از آن ها را در زیر رودخانه ها، دریاچه ها و جاده ها بدون ایجاد کوچک ترین اختلالی در محیط زیست فراهم کرده است.

امکان نوسازی

این محصول و قابلیت نصب آن با استفاده از فن آوری بدون ترانشه، امکان نوسازی خطوط لوله کشی قدیمی و جایگزینی آن را فراهم می کند. وجود فن آوری های متفاوت امکان انتخاب روش مناسب به منظور احیا خطوط لوله قدیمی را فراهم کرده است.

سازگاری با محیط زیست

این محصول علاوه بر دارا بودن خصوصیات فیزیکی برجسته، حداقل تاثیر بر محیط زیست را دارد. در تولید این محصول به نسبت لوله های غیر پلاستیکی از انرژی کم تری استفاده می شود. این گونه لوله ها دارای وزن سبکی بوده و حمل و نقل آن ها نسبت به لوله های فلزی مقرون به صرفه تر می باشد. استفاده از اتصالات ویژه در نصب این گونه لوله نیاز آن ها به اتصال دهنده ها را کم تر کرده است. امکان استفاده دوباره از لوله های پلی اتیلن در سیستم لوله کشی هایی که تحت فشار نیستند، وجود دارد.

لوله پلی اتیلن و نقش آن در سیستم تهویه هوا

انتقال و تهویه مطبوع هوا در ساختمان ها و پروژه های ساخت تونل، از جمله واردی است که باید در اسرع وقت به مرحله اجرا در آمده و امکان افزایش یا کاهش طول آن ها فراهم باشد و پس از اتمام پروژه به سرعت جمع شوند. استفاده از لوله های پلی اتیلن می تواند راه حلی مناسب برای برطرف کردن این مشکل باشد.

مزایای استفاده از لوله های پلی اتیلن در سیستم تهویه هوا

 • اتصال این گونه لوله ها در سیستم تهویه هوا در مقایسه با سایر لوله ها آسان تر بوده و در مدت رمان کم تری انجام می شود.
 • می توان بدون نیاز به رنگ کردن از آن ها به صورت روکار استفاده کرد.
 • به دلیل وزن سبک، امکان نصب آن ها در محیط های غیر قابل دسترس و سقف های کاذب وجود دارد.
 • در مقایسه با سایر لوله ها، دارای جداره باریک تری بوده و به راحتی می توان آن را در دیوار جاسازی کرد.
 • از مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی برخوردار می باشد.
 • در برابر خوردگی از خود مقاومت نشان می دهند.
 • دارای انعطاف پذیری بالایی هستند.
 • امکان فشرده سازی آن ها وجود دارد.
 • مقاومت این محصول در برابر زمین لرزه بالاست.
 • هزینه تعمیر و نگهداری آن ها نسبت به سایر لوله ها پایین تر می باشد.

لوله پلی اتیلن و نقش آن در سیستم گرمایش از کف

امروزه با افزایش جمعیت و کاهش منابع انرژی، استفاده کارآمد از منابع انرژی نکته مهمی است که باید به آن توجه شود. به همین خاطر نقش سیستم های گرمایش ساختمان ها و مجتمع های مسکونی به منظور کنترل و بهینه سازی مصرف انرژی پر رنگ از همیشه می باشد.

با توجه به خواص مکانیکی لوله های پلی اتیلن، این لوله ها می توانند گزینه ای مناسب برای استفاده در سیستم گرمایش از کف باشند. دو نمونه از لوله های پلی اتیلن که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرند، مدل PEX و PE-RT می باشند.

لوله های PEX

این محصول نمونه ای از پلیمرهای گرما سخت می باشد که در طی فرآیندی با نام اتصال متقاطع و ایجاد تغییرات ساختاری در پلی اتیلن سنگین به دست می آید. در انواع روش ها مبتنی بر تکنولوژی های مختلف، هدف از استفاده از این لوله ها ایجاد ارتباط میان شاخه های مختلف موجود در شبکه می باشد. تعداد و چگالی این شبکه های ارتباطی، درصد عاملیت شبکه را معین می کند.

لوله های PE-RT

ساخت این محصول تنها در چندین شرکت در دنیا تولید می شود. هدف از ساخت این محصول جایگزینی اولیه آن بوده اما با توجه به این که این محصول قابلیت تحمل دما و فشار بسیار بالا را نداشته و در برابر کلر نیز مقاومت بالایی ندارد، نتوانسته سهم بسزایی در مقایسه با سایر تجهیزات لوله ای داشته باشد. از این رو این گونه لوله ها تنها مجاز به استفاده در سیستم های آبیاری و حرارتی ساختمان مطابق با استانداردهای مرتبط با مبحث 16مقررات ملی ساختمان و سیستم های گرمایشی تا دمای 60 درجه سانتی گراد می باشند.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1023

به "لوله پلی اتیلن، جایگزین مناسب برای لوله های قدیمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لوله پلی اتیلن، جایگزین مناسب برای لوله های قدیمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید