دیسک کمر چگونه پاره می گردد؟، حرکات اصلاحی برای آرتروز و سیاتیک

به گزارش ایستگاه بازی، خبرنگاران - گروه ورزشی: اگر می توانید به راحتی بنشینید یا بایستید، از ستون فقرات خود تشکر کنید! مجموعه ای از استخوان های کوچک به نام مهره ها در قسمت ستون فقرات، از لگن تا گردن. از سر، شانه ها و بالای بدن شما را پشتیبانی می نمایند. ستون فقرات شما نقش کلیدی دیگری هم دارند: مهره ها یک تونل برای نخاع شما ایجاد می نمایند. این مجموعه شامل اعصابی است که مغز شما را به بیشتر بدنتان متصل می نماید.

دیسک کمر چگونه پاره می گردد؟، حرکات اصلاحی برای آرتروز و سیاتیک

مسائل شایع ستون فقرات - لغزش دیسک

یک بالشتک به نام دیسک بین هر یک از مهره های ستون فقرات شما قرار گرفته است، که باعث جلوگیری از خراشیده شدن آنها در برابر یکدیگر می شوند. با افزایش سن، دیسک ها آغاز به خشک شدن می نمایند. اگر فشار زیادی به کمر وارد کنید، ممکن است دیسک پاره یا شکسته شود. پزشکان به آن فتق دیسک می گویند. در حالت عادی ممکن است متوجه آن نشوید. اما مهم ترین نشانه های فتق دیسک شامل درد دست ها یا پاها، یا ممکن است احساس بی حسی یا گزگز در دست و پاهای خود داشته باشید. معمولاً ورزش، حرکات اصلاحی و مسکنها یاری به درمان با جلوگیری از پیشرفت دیسک مینمایند، در غیر این صورت، ممکن است به عمل احتیاج داشته باشید.

آرتروز

مهره های شما دارای بافت لغزنده ای در هر سر است که به کمر شما یاری می نماید بدون اصطکاک خم شود. اگر این غضروف خشک شود یا از بین برود، مهره ها آغاز به مالش می نمایند و کمر شما را دردناک یا سفت می نماید. زنان بیشتر از مردان مستعد ابتلا به آرتروز کمر هستند و با گذشت زمان بدتر می شود. پزشک شما نمی تواند آن را معکوس کند. اما حرکات اصلاحی ورزشی و مسکن ها به تسکین علائم یاری می نماید.

تنگی کانال نخاعی

از شایع ترین و خطرناک ترین مسائل ستون فقرات تنگی کانال نخاع است. تنگی کانال نخاع، شما دارای فضاهایی برای نخاع و اعصاب است که از آن منشعب می شوند. وقتی این فضاها کوچک می شوند، استخوان ها می توانند به اعصاب فشار بیاورند. ممکن است حتی متوجه آن نشوید، اما در هر زمان که اعصاب دچار اختلال شود، ممکن است درد، سوزن سوزن شدن یا بی حسی داشته باشید یا ماهیچه های شما ضعیف به نظر برسند. آرتروز شایع ترین دلیل تنگی نخاع است. وقتی شدید باشد، فرد مجبور به جراحی می شود و فضای بیشتری برای عبور اعصاب ایجاد می نماید.

حرکت اصلاحی پیشنهادی:

به پشت بخوابید، یکی از پاها را بالا بیاورید و دو دست را پشت ران قفل نموده و پا را به سمت سینه بکشید و تا 10 شماره نگه دارید. همین کار را برای پای دیگر هم تکرار کنید.

سیاتیک

اگر درد از ناحیه کمر، از قسمت پایین و ساق پا بیرون بیاید، ممکن است دلیل عصب سیاتیک شما باشد. فتق دیسک، خار استخوان یا بعضی دیگر از مسائل ستون فقرات می تواند به آن فشار وارد کند. پزشکان به این بیماری سیاتیک می گویند. وقتی سیاتیک عود می نماید، معمولاً فقط یک طرف بدن شما را درگیر می نماید. پکهای داغ، پکهای سرد، حرکات کششی و مسکن ها می توانند به شما یاری نمایند تا احساس بهتری داشته باشید.

حرکت اصلاحی:

به پشت بخوابید و یک پای خود را روی پای دیگری قرار دهید، و زانوی پای خم را به سمت زمین فشار دهید.

تومور

گاهی اوقات، سرطان از نقطه ای آغاز می شود که آغاز به ایجاد یک رشد تازه در ستون فقرات شما می نماید. سرطان ریه، سینه، پروستات و استخوان به احتمال زیاد به آنجا می رود. بعضی شرایط غیر سرطانی هم می توانند تومور ستون فقرات ایجاد نمایند. پشت شما ممکن است درد کند، دردی که در بدن شما پخش می شود. دست ها یا پاهای شما ممکن است بی حس یا ضعیف باشند. حتی قسمتی از بدن شما ممکن است فلج شود. پزشک ممکن است جراحی، پرتودرمانی یا شیمی درمانی را توصیه کند. در این مورد، ورزش مناسب و همراه با مشورت پزشک یاری شایانی به حفظ روحیه فرد خواهد نمود.

اسکولیوز

اسکولیوز یکی از شرایطی است که می تواند ستون فقرات شما را از حالت طبیعی خارج کند. شایع ترین نوع، بچه ها را در طول جهش رشد آنها قبل از بلوغ تحت تاثیر قرار می دهد و ستون فقرات را به پهلو خم می نماید. اگر فرزند شما مبتلا به اسکولیوز است، ممکن است شانه های او ناهموار باشد، یا یک تیغه شانه بیشتر از دیگری خم شود. هیچ کس نمی داند دلیل این امر چیست. اسکولیوز می تواند بدتر شود و مسائلی را ایجاد کند، انجام یک سری حرکات ورزشی اصلاحی یاری شایانی به درمان این مورد خواهد داشت.

حرکت اصلاحی:

یک دست و یک پای خود را بالا گرفته و بدن را روی پنجه پای مخالف حائل کنید و ده شماره نگهدارید. یا به مقدار توانتان.

قوز یا کایفوز

این شرایط ستون فقرات شما را به جلو خم می نماید. این معمولاً زمانی اتفاق می افتد که مهره های شما ترک خورده یا له می شوند و یا به مدت زمان طولانی بدن شما عادت به خمیده راه رفتن و نشستن میکند. زنان مسن بیشتر اوقات به این بیماری مبتلا می شوند، اما می تواند بر بچه های که ستون فقرات آنها به اشتباه رشد می نماید هم تأثیر بگذارد. این می تواند باعث درد و مسائل دیگر شود و در موارد شدید، کل بدن شما را از فرم خارج می نماید. بسته به اندازه خمیدگی ستون فقرات، درمان ممکن است شامل مسکن، ورزش یا جراحی باشد.

حرکت اصلاحی

مابین ورودی در یا محلی خالی بایستید و دو دست را کناره های درگاهی قرار داده و بدن را کمی به سمت جلو فشار دهید. این عمل را به دفعات و در طی روز چندین بار تکرار نمایید. برترین راه چاره درمان قوز این است که گوشها در راستای شانه ها قرار بگیرند.

اسپوندیلیت آنکیلوزان (روماتیسم ستون فقرات)

این نوع آرتروز معمولاً خشکی کمر و باسن و کمر شما به ویژه در صبح میشود. با گذشت زمان، می تواند به ستون فقرات و سایر مفاصل و اندام ها توسعه یابد. مهره ها و استخوان های قفسه سینه ممکن است با هم جوش بخورند و به بدنتان حالت قوز و خمیده بدهند. مردان جوان بیشتر از زنان به آن مبتلا می شوند و ممکن است در خانواده ها مشاهده شود. درمان زود هنگام با ورزش پیشرفت چشمگیری خواهد نمود.

حرکت اصلاحی:

انجام حرکات کششی به طور متناوب و بعلاوه شنا به طور روزانه از برترین حرکات اصلاحی جهت درمان و جلوگیری از توسعه آن خواهد شد.

آسیب نخاعی

آسیب اغلب در اثر تصادف (مانند سقوط، تصادف اتومبیل یا تصادف ورزشی) ایجاد می شود. در بیشتر موارد، نخاع کبود می شود، یا قسمتی از خونرسانی به آن قطع می شود. این ممکن است مغز شما را از کنترل بخشی از بدن باز دارد، بنابراین می تواند بسیار جدی باشد. هرچه آسیب ستون فقرات شما بالاتر باشد، بدن شما بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرد. شانس بهتر شدن شما بستگی به اندازه آسیب دیدگی شما دارد.

حرکات اصلاحی:

بسته به تشخیص مربی ورزشی یا فیزیوتراپ یا پزشک معالج انجام حرکات اصلاحی، کششی، راه رفتن در آب بسیار توصیه می شود.

رضا ناصری - کارشناس ورزش و تغذیه

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 مهر 1400 بروزرسانی: 28 مهر 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1775

به "دیسک کمر چگونه پاره می گردد؟، حرکات اصلاحی برای آرتروز و سیاتیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیسک کمر چگونه پاره می گردد؟، حرکات اصلاحی برای آرتروز و سیاتیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید