دستورالعمل هیات امنایی شدن موزه ها در دست تدوین

به گزارش ایستگاه بازی، ایسنا - معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می گوید: دستورالعمل های اجرایی برای شروع طرح هیات امنایی شدن 21 مجموعه ملی کشور توسط وزارتخانه در حال تدوین است و بعد از تایید وزیر میراث فرهنگی، ابلاغ می گردد و به مرور دیگر موزه ها نیز به لیست اضافه می شوند.

دستورالعمل هیات امنایی شدن موزه ها در دست تدوین

بیستم فروردین سال جاری، علی اصغر مونسان - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - از اصلاح آیین نامه هیات امنایی شدن 21 مجموعه ملی موزه ای که در سال 1383 تصویب شده بود، اطلاع داد.

آیین نامه ای که اجازه می دهد نگهداری و اداره اماکن و محوطه های تاریخی و موزه ها به هیات های امنا واگذار گردد و بر این اساس در کنار هیات امنای جداگانه و مشخصی که برای موزه ملی ایران ایجاد می گردد، در نخستین قدم برای 20 مجموعه ملی دیگر یک هیات امنای مشترک تشکیل خواهد شد.

هر چند طبق آن چه که مسوولان میراث فرهنگی اعلام نموده اند به مرور لیست 21 مجموعه ملی گسترش پیدا نموده و همه مجموعه ها، موزه ها و محوطه های تاریخی به لیست هیات امنایی شدن مجموعه های ملی اضافه می شوند.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی با تاکید بر این که مدت زمان زیادی کارشناسان روی اصلاح آیین نامه اجرایی هیات امنای موزه ها و اماکن تاریخی کار نموده اند، بیان می نماید: معتقدم این اتفاق شروع یک تحول مهم برای مدیریت حوزه میراث فرهنگی است که نخست همه آثار جهانی و اماکن تاریخی مهم را شامل می گردد و در ادامه دیگر مجموعه های ملی در دستور کار قرار می گیرند.

او ادامه می دهد: این آیین نامه کار را روشن نموده است، از یک سو موزه ملی ایران در قالب یک هیات امنای مستقل کار می نماید و از سوی دیگر بر اساس برنامه ریزی وزارتخانه و تصمیم وزیر میراث فرهنگی، نسبت به مستقل شدن هیات امنای بعضی اماکن تاریخی و اشتراک در هیات امنای بعضی دیگر از محوطه ها و موزه ها کارها جلو می فرایند.

وی با بیان این که همه ظرفیت ها در آیین نامه دیده شده اند و همه محوطه ها و موزه ها به این صورت مدیریت می شوند، اظهار می نماید: آن چه که سال گذشته به عنوان 21 محوطه و هیات امنا مطرح شد به دلیل ارتباط وزارتخانه با سازمان برنامه و بودجه و درآمدهای موزه ها و محوطه های تاریخی بود تا بتوانیم درآمد آن ها را به خود مجموعه ها برگردانیم. با این وجود ما منتظر اصلاح آیین نامه بودیم تا با انجام آن محوطه ها و مجموعه های ملی مانند بازار تبریز، کویر لوت یا جنگل های هیرکانی را نیز در این فهرست وارد کنیم.

او با اشاره به این که بعضی محوطه های تاریخی مانند تخت جمشید نیستند که ورودی بلیت فروشی داشته باشند، می افزاید: با این وجود آن ها نیز به مرور به صورت هیات امنایی مدیریت می شوند.

طالبیان، با تاکید بر این که کارشناسان وزارتخانه میراث فرهنگی روی دستورالعمل های اجرایی این آیین نامه کار نموده اند و بعد از تکمیل و تدوین آن باید توسط وزیر میراث فرهنگی ابلاغ گردد، ادامه می دهد: کلیات هیات امنای مرکزی درآمده، بخش های حقوقی نامه نگاری نموده اند و نمایندگان وزارتخانه های مختلف معرفی شده اند، به زودی نیز آن برنامه ها از طرف معاونت توسعه و مدیریت تنظیم می گردد تا با ارائه به وزیر میراث فرهنگی، آیین نامه ابلاغ گردد.

منبع: صدای میراث
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 940

به "دستورالعمل هیات امنایی شدن موزه ها در دست تدوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستورالعمل هیات امنایی شدن موزه ها در دست تدوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید