خبرنگاران قیمت گذاری 17 خودرو بر اساس فرمول جدید

به گزارش ایستگاه بازی، تهران- خبرنگاران- رییس شورای رقابت گفت: فرمول قیمت گذاری برای 17 خودرو تغییر نموده و بر اساس فرمول جدید، مشخص قیمت انجام می گردد.

خبرنگاران قیمت گذاری 17 خودرو بر اساس فرمول جدید

به گزارش روز سه شنبه خبرنگاران از شورای رقابت، رضا شیوا اضافه نمود: با تصمیم های اتخاذ شده قرار نیست آزادسازی قیمت انجام گردد، بلکه خودروها تقسیم بندی شده و قیمت بخشی از خودروهای پرتیراژ به نحوی که برای عموم مردم به صرفه هستند، بر اساس فرمول قبلی محاسبه می گردد.

به اعتقاد شیوا، آزادسازی از نظر شورا زمانی اتفاق می افتد که بازار رقابتی وجود داشته و فراوری به میزان کافی افزایش داشته باشد.

وی در عین حال گفت: درخصوص فرمول جدید قیمت گذاری، مطابق توافق اجرا شده مقرر شد خودروسازان ظرفیت فراوری را تا 50 درصد افزایش دهند و این مساله می تواند به کاهش هزینه های فراوری بیانجامد.

رییس شورای رقابت بیان داشت: یکی از مسائلی که از گذشته خودرسازان مطرح می نمایند این است که فراوری اکثریت قریب به اتفاق خودروهایشان با زیان همراه است.

وی ادامه داد: خودورسازان ادعا می نمایند حتی هزینه های مالی غیرمرتبط با فراوری را نیز به قیمت گذاری اضافه نکرده اند و با دستورالعملی که شورای رقابت ارائه داده بود، معتقد به زیان دهی بودند.

شیوا تاکید نمود: وقتی خودروساز زیان می دهد، نباید با افزایش قیمت خودرو زیان را پوشش دهد، بلکه باید هزینه های دیگر کاهش یابد.

این مقام مسوول اضافه نمود: اگر خودروسازان بتوانند با افزایش فراوری 50 درصدی، هزینه خودروها را کاهش دهند، امید می رود زیانی که پیوسته از آن دم می زنند نیز پوشش داده گردد و خودروسازان نیز از زیان دهی خارج شوند.

وی اعلام کرد: مطابق برنامه ریزی خودروسازان 55 درصد ظرفیت فراوری به خودروهای مالی و تیراژ بالا که قیمت پایین تری دارند، اختصاص داده می گردد که از دستورالعمل گذشته شورای رقابت یعنیسقف قیمتی تبعیت می نمایند و خودروهای جدید و ویژه تر که 45 درصد تیراژ را تشکیل می دهند، از دستورالعمل جدید تبعیت خواهند کرد.

برپایه اعلام رییس شورای رقابت، خودروهای پژو 207 i اتوماتیک (هاچ بک)، پژو 207 پانوراما دستی (هاچ بک)، سمند سورن پلاس، رانا پلاس با موتور EC5، رانا پلاس با موتور TU5، دنا پلاس توربوشارژ دستی، دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک، هایما توربو S5 دستی، هایما توربو S7 اتوماتیک، K131، ساینا s، کوئیک، شاهین، آریا، برلیانس، چانگان و زوته مشمول فرمول جدید می شوند.

تداوم بازبینی سه ماه یک بار قیمت خودروها

شیوا در ادامه گفت: شورای رقابت به شکل سه ماه یک بار بازبینی قیمت ها را براساس تورم بخشی اعلامی توسط بانک مرکزی اجرا خواهد نمود.

وی اعلام کرد: اکنون بازبینی چهارم سال جاری با توجه به اعلام تورم بخشی توسط بانک مرکزی در حال اجرا است.

این مسوول اعلام کرد: پیش فروش هایی که تا امروز (سه شنبه، 9 دی ماه) و زمان اعلام تغییر قیمت فرمول اجرا شده، بر اساس فرمول قبلی محاسبه می گردد.

وی در انتها بیان داشت: تا آنجا که بتوانیم کاری می کنیم که متقاضی واقعی در قرعه کشی ثبت نام انجام دهد و تا زمانی که تقاضا برای خودرو بالاتر از عرضه خودرو است، باید به نوعی توزیع عادلانه خودرو انجام گردد.

شیوا تاکید نمود: تا زمانی هم که شورای رقابت روشی جایگزین و بهتر پیدا نکند، همین سیستم قرعه کشی ادامه خواهد داشت.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1366

به "خبرنگاران قیمت گذاری 17 خودرو بر اساس فرمول جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران قیمت گذاری 17 خودرو بر اساس فرمول جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید