تهران در بین 50 شهر نوآور دنیا، هوشمندسازی شهر را تغییر می دهد

به گزارش ایستگاه بازی، سورنا ستاری امروز دوشنبه 18 آذر در سومین همایش تهران هوشمند که در برج میلاد تهران برگزار گردید، شهر هوشمند را یک سیستم عامل جدید بیان کرد که روی سخت افزار شهری مانند تهران قرار می گیرد و کل ماهیت شهر و کاربری آن را تغییر می دهد.

تهران در بین 50 شهر نوآور دنیا، هوشمندسازی شهر را تغییر می دهد

از وبلاگ 4 جعبه دیدن فرمایید.

وی با تأکید بر اینکه شهر هوشمند براساس زیست بوم فکری خودمان قابل پیاده سازی خواهد بود، گفت: اکوسیستم فعلی تاکسی های اینترنتی قابل مقایسه با 4 سال پیش نیست و آن موقع ما گفتیم که جلوی این اکوسیستم که به صورت مغز افزار و با استفاده از توانمندی های فکری ایجاد شده است را نمی توان گرفت.

ستاری با تأکید بر اینکه در مفهوم شهر هوشمند از نرم افزاری صحبت می کنیم که به شهرداری این قدرت را می دهد که صاحب شهر گردد، توضیح داد: اگر شهرداری هم اکنون در حوزه هوشمند سازی وارد گردد برنده خواهد بود. چرا که شهرها نقش فوق العاده ای در آینده جهان دارند و اگر به این موضوع توجه نکنیم به زودی با مسائل متعددی برخورد خواهیم کرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه به زودی شهرها اولین پلتفرم آموزش خواهند بود، اعلام کرد: بر این اساس نواحی نوآوری شهری می توانند باعث تحول در ارائه خدمات، سرویس های شهری و حمل و نقل با روش های جدید شوند و از این طریق شهرداری می تواند درآمد خود را به وسیله شهر هوشمند افزایش دهد.

وی با اشاره به پتانسیل شهر تهران به دلیل نیروی انسانی و نیز زیرساخت های متعدد گفت: چیزی که طی 6 سال گذشته بر آن تأکید داریم این است که کسب و کار سنتی در رقابت با کسب و کارهای نوین محکوم به شکست است. چرا که بازیگران کسب و کار در حال تغییر هستند و اشتغال را با نوآوری متحول خواهند کرد. در این اکوسیستم، کسب و کارهای سنتی راهی به جز خرید و سرمایه گذاری در استارت آپ ها ندارند.

ستاری یادآور شد: بخش خصوصی باید روی جوانانی که دارای سرمایه فکری هستند، سرمایه گذاری کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به حرکت نوآورانه برای ایجاد نواحی نوآوری شهری در راستای تفاهم شهرداری و معاونت علمی، فناوری رئیس جمهور گفت: این نواحی را مشخص کردیم تا شتابدهنده ها و استارت آپ ها بتوانند فعالیت خود را از این طریق گسترش دهند.

وی با بیان اینکه سیستم شهر هوشمند نیازمند زیست بوم است و باید این فضا را برای جوانان ایجاد کرد، گفت: در شرایط فعلی دیگر منابع هر کشوری به آنچه که در زیر زمین قرار گرفته است مربوط نمی گردد و دانش به عنوان منابع کشورها در نظر گرفته می گردد. بر این اساس توسعه کشورها را بر مبنای هوشمند سازی در نظر می گیرند.

ستاری با اشاره به لزوم هوشمندسازی شهرها توضیح داد: شاهد بهبود رتبه تهران در میان شهرهای نوآور جهان هستیم و این شهر با رتبه 41 جز 50 شهر نوآور جهان قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: پتانسیل تهران در میان شهرهای پیشرو در هوشمند سازی قابل توجه است و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در صورتی که لازم باشد در دولت و شورای شهر برای یاری به هوشمند سازی این شهر اقدام می نماید. در عین حال می توان از امکانات مراکز رشد، شتابدهنده ها، دانشگاه ها و مراکز نوآوری برای ایجاد اکوسیستم مناسب شهر هوشمند استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 612

به "تهران در بین 50 شهر نوآور دنیا، هوشمندسازی شهر را تغییر می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران در بین 50 شهر نوآور دنیا، هوشمندسازی شهر را تغییر می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید