با تسلیحات جدید و نوآورانه نمایشگاه ماکس-2019 روسیه آشنا شوید، عکس

به گزارش ایستگاه بازی، تسنیم نوشت: مجتمع صنایع دفاعی روسیه جدیدترین نمونه های هواپیماها، جنگنده ها، بالگردها و پهپادهای فراوری شده در شرکت های تحت پوشش خود را در نمایشگاه صنایع هوا-فضا ماکس-2019 به نمایش گذاشت که مورد توجه متخصصان و میهمانان خارجی نهاده شد.

با تسلیحات جدید و نوآورانه نمایشگاه ماکس-2019 روسیه آشنا شوید، عکس

چهاردهمین نمایشگاه صنایع هوا-فضای روسیه ماکس-2019 که سه شنبه گذشته (27 آگوست/ 5 شهریور ماه) شروع به کار نموده بود، روز یکشنبه، اول ماه سپتامبر (10 شهریور) در شهر ژوکوفسکی در استان مسکو به کار خود سرانجام داد و در جریان آن قراردادهایی به ارزش چندین میلیارد دلار برای تحویل هواپیماها و و بالگردهای روسی امضاء شده و کنفرانس های علمی-عملی مختلفی برگزار گردید.

ولی مهمتر از همه، آنچه توجه کارشناسان، متخصصان تجار و مهمانان خارجی و حتی بازدیدکنندگان عادی از این نمایشگاه را به خود جلب کرد، تجهیزات و فناوری های جدیدی بود که برای نخستین بار در معرض نمایش عموم گذاشته شده بودند.

به گفته ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، فناوری های جدیدی که در این نمایشگاه ارائه شده، بدون تردید گویای آن است که صنایع هوا-فضای روسیه به طور قطع در حال توسعه پایدار بوده و با حفظ بهترین سنت های مکتب طراحی ملی ، پیروز شده جدیدترین فناوری ها در دنیا را نیز معرفی کند و به عقیده وی، کیفیت، قابل اطمینان بودن و امنیت محصولات هیچ تغییری ننموده است.

جدیدترین هواپیمای مسافربری قرن 21 روسیه

مهمترین نمونه فناوری هوایی روسیه که در نمایشگاه ماکس-2019 به نمایش درآمد، هواپیمای مسافربری با برد پرواز متوسط ام.سی21-300 بود که در مقابل دید همه بازدیدکنندگان نمایشگاه در نخستین روز آن به هوا برخاست. تاکنون نمونه های آزمایشی این هواپیما تنها پروازهای آزمایشی انجام داده بودند.

فراوری انبوه هواپیمای ام.سی21-300 باید در سال 2021 شروع گردد. در حال حاضر 10 فروند از این هواپیما در حال آزمایش تابستانی یا تست آزمایشگاهی است. یکی از اصلی ترین هواداران این هواپیما، خطوط هواپیمایی ایرفلوت روسیه است که ازهم اکنون قرارداد خرید 50 فروند از این هواپیماها را امضاء نموده و قرارداد خرید 35 فروند دیگر را در حال تهیه است. در دومین روز نمایشگاه تعیین شد که شرکت هواپیماسازی ایرکوت توافقنامه ای درباره فروش 15 هواپیما برای خطوط هوایی منطقه ای یاکوتیا و خطوط هوایی Bek Air قزاقستان امضاء کرد.

دنیا بالاخره جنگنده سوخو-57 روسی را از نزدیک دید

مجموعه هواپیماهای نسل پنجم سوخو-57 سال گذشته در جریان نمایشگاه ماکس چند بار پروازهای نمایشی انجام داده بود، ولی در امسال برای نخستین بار بود که برای بازدیدکنندگان از نزدیک به نمایش گذاشته شد.

این جنگنده در نخستین روز بازگشایی نمایشگاه ماکس-2019 توسط ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه مورد بازدید نهاده شد و اردوغان برای خرید آن علاقه مندی نشان داد. رئیس جمهوری ترکیه پس از بازگشت به آنکارا، خرید این نوع جنگنده به جای جنگنده اف-35 آمریکایی را بعید ندانست.

استقبال خوب از بالگرد استیل آئوروس

یکی دیگر از تجهیزات نظامی جدید روسیه که در جریان بازدید مشترک روسای جمهوری ترکیه و روسیه مورد توجه زیاد نهاده شد، بالگرد آئوروس بود که بدنه آن از استیل ساخته شده و بسیار سبک است. این بالگرد از نوع بالگردهای مدل لوکس آنسات است.

این بالگرد می تواند پنج مسافر را جابجا کند. بعضی بخش های داخلی آن با استفاده از چرم و آلومینیوم ساخته شده در مجموع در ساختار بالگرد تغییراتی برای بهبود ارگونومی آن به وجود آمده است. این نخستین بار است که برای مدل وی.آی.پی این بالگرد، فناوری منحصربه فردی به کار گرفته شده که در آن یک سیستم راهنمایی سنسوری و محافظ در برابر نور نصب شده است.

بالگردهای کا-62 و میگ-38

یکی دیگر از جدیدترین فناوری های روسی جالب به نمایش گذاشته شده در نمایشگاه ماکس-2019، بالگرد چندمنظوره متوسط کا-62 و بالگرد سنگین وزن میگ-38 بود. این نوع ماشین های پرنده نیز از سوی پوتین و اردوغان مورد بازدید نهاده شدند.

کا-62 سومین نمونه تابستانی آن است که انتظار می رود در کنار بالگردهای آنسات و میگ-17/8 بکار گرفته گردد.

بالگردهای سنگین غیرنظامی میگ- 38 دارای راحت ترین کابین هاست که می توانند 11 مسافر را به راحتی جابجا کند و نمونه وی.آی.پی این بالگرد گنجایش 30 نفر را دارد. برد پرواز این بالگرد جدید تا 1200 کیلومتر است.

مدل های نوسازی شده جنگنده میگ-35

در پارکینگ نمایشگاه ماکس نمونه مدرنیزه سازی شده و صادراتی جنگنده میگ-35 نیز برای نخستین بار به نمایش گذاشته شد. یکی از ویژگی های شاخص این نمونه جنگنده، تغییر در هندسه گلایدری و به روز شدن سیستم تجهیزات راداری در کابین آن است.

این جنگنده مجهز به رادار سیستم فعال است که می تواند به طور همزمان اهداف هوایی را کشف و ردیابی کند و دارای سیستم شناسایی نوری-الکترونیکی، موقعیت یاب مکانی برای جستجو، ردیابی و مشاهده مساحت زیاد هوایی، زمینی و زیر آبی است.

بالگرد تمساح روسی تقویت شده است

فناوی جدید دیگری که در نمایشگاه ارائه شد، بالگرد حمل و نقل-تهاجمی مدرنیزه شده از نوع بالگرد میگ-24پی-1اماست که مجهز به تجهیزات الکترونیکی جدید است. این ماشین پرنده برای نابودی اهداف مختلف زمینی، هوایی و همچنین حمل و نقل نیروهای نظامی در مناطق مختلف طراحی شده است.

طبق اطلاعات طراحان آن، در این بالگرد تهاجمی سیستم هدفمند و یکپارچه پرواز، سیستم نوری-الکترونیکی، سیستم مکان یاب فعال نصب شده است. کابین خلبان کاملا مدرن و دارای مجموعه دفاعی جدید شده و مدرنیزه سازی این بالگرد به آن اجازه داده تا کارآیی این ماشین پرنده بیش از سه برابر افزایش پیدا کند.

بمب های جدید دارای راهنمایی ماهواره ای

شرکت تجهیزات موشکی تاکتیکی برای نخستین بار بمب هوایی کا029بی کالیبر 1500 کیلو گرم دارای سیستم راهنمایی ماهواره ای را به نمایش گذاشت. این تجهیزات آزمایشات لازم را با پیروزیت پشت سر گذاشته و بخشی از آنها در حال تحویل به نیروهای مسلح بوده و ازهم اکنون قراردادهای صادراتی آن نیز در حال امضاء شدن است.

بمب های هوایی راهنمایی شونده برای از بین بردن اهداف زمینی، زیرآبی دارای ابعاد کوچک طراحی شده اند. حجم کل کلاهک 1010 کیلوگرم است. برد تخلیه آنها تا 50 کیلومتر و دقت تخریب آنها تا 10 متر است.

ماشین پرنده مینیاتوری روسیه

در نمایشگاه هوا-فضای ماکس-2019 ، هواپیماهای بدون خلبان و انواع مختلف پهپاد نیز مورد توجه ویژه نهاده شده بود. شرکت تکنودینامیک وابسته به شرکت راس تکنیک ماشین پرنده مینیاتوری با وزن بیش از 300 کیلومتر کیلوگرم را به نمایش گذاشت. این ماشین پرنده نیز در بازدید دوم رئیس جمهور پوتین از نمایشگاه به وی معرفی گردید.

لازم به یادآوری است که این پهپاد تاکنون در روسیه با چنین ابعادی ساخته نشده و مورد آزمایش قرار نگرفته بود. طراحی آن در چارچوب برنامه وزارت دفاع برای ساخت هواپیماها و بالگردها بدون خلبان مختلف و با کاربردهای متفاوت صورت گرفته است.

از این پهپادها می توان در اهداف غیرنظامی از جمله برای کنترل آتش سوزی در جنگلها، زمین های کشاورزی و حمل و نقل محصولات نفتی هم استفاده کرد.

غیرمعمول ترین جنگنده دنیا سوخو-47 ملقب به برکوت

جدیدترین فناوری نظامی عرضه شده در نمایشگاه ماکس-2019 را می توان جنگنده آزمایشی سوخو-47 یا برکوت نامید که یکی از غیرمعمول ترین هواپیماها در دنیا بشمار می رود. شرکت هواپیماسازی سوخو یک نمونه از این جنگنده ساخته که برای نخستین بار در معرض بازدید عمومی نهاده شده است.

از جمله ویژگی های این جنگنده، بال های دارای حرکت معکوس است که قابلیت راهنمایی هواپیما در سرعت های پایین را بهبود بخشیده و بر خصوصیات برخاستن و نشستن آن تاثیر بسیار مثبتی گذاشته است. نمونه اولیه و آزمایشی این جنگنده در اواخر دهه 1990 و دهه 2000 ساخته شده بود که در حال حاضر در یکی از موزه های روسیه نگهداری می گردد.

لازم به یادآوری است که تعداد بازدیدکنندگان از نمایشگاه بین المللی هوا-فضای ماکس-2019 در روز شنبه رکورد خود را بطور کامل شکسته و بیش از 200 هزار نفر از آن دیدن کردند. تعداد بازدیدکنندگان در روز یکشنبه (آخرین روز کار نمایشگاه) 127 هزار نفر بود. در مجموع حدود 600 هزار نفر از این نمایشگاه بازدید کردند.

در مجموع قابل ذکر است، در این نمایشگاه 827 شرکت از 33 کشور دنیا، مشارکت داشتند. بیش از 80 رویداد در این نمایشگاه اجرا شد. در مجموع حدود 100 هواپیما، بالگرد و 161 دستگاه پرنده مختلف به نمایش درآمد.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 313

به "با تسلیحات جدید و نوآورانه نمایشگاه ماکس-2019 روسیه آشنا شوید، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با تسلیحات جدید و نوآورانه نمایشگاه ماکس-2019 روسیه آشنا شوید، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید