بالاتر بودن ریسک شکستگی های استخوانی در افراد گیاهخوار

به گزارش ایستگاه بازی، روزیاتو/ محققان می گویند ریسک شکستگی استخوان در وگان ها ممکن است به علت نوع رژیم غذایی شان بالاتر باشد.

بالاتر بودن ریسک شکستگی های استخوانی در افراد گیاهخوار

پژوهشی بر روی نزدیک به 55 هزار نفر نشان داده احتمال شکستگی لگن در افرادی که رژیم گیاهخواری دارند 2/3 برابر بیشتر از کسانی است که گوشت مصرف می نمایند.

احتمال شکستگی استخوان در افراد گیاهخوار به طور کلی 43 درصد بیشتر است. در عین حال، احتمال شکستگی لگن در گیاهخوارها بیشتر از آن هایی است که گوشت یکی از اجزای رژیم غذایی آن ها است.

این تحقیق می گوید وگان ها به علت خودداری از مصرف مواد لبنی مثل پنیر و شیر، از استخوان های ضعیف تری برخوردارند.

شواهد و مدارک حکایت از آن دارد که مصرف کلسیم (خرید شیر ارگانیک از دیجی کالا) در دوران بزرگسالی بر تراکم استخوان تأثیر می گذارد، گرچه هنوز معین نیست که این مسأله ریسک شکستگی های استخوانی را افرایش می دهد یا خیر.

یک شرح منطقی دیگر در این رابطه بر اساس یافته های علمی، این است که وگان ها اغلب لاغرتر از کسانی هستند که گوشت مصرف می نمایند.

گرچه این مسأله ممکن است از جهاتی دیگر برای سلامت آن ها مفید باشد، اما استخوان های آن ها وزن کمتری برای متحمل شدن دارند، به همین علت ممکن است ضعیف تر باشند.

وگان هایی که وزن کمتری دارند از چربی کمتری برخوردارند که بتواند هنگام سقوط از استخوان های آن ها محافظت کند، امری که ممکن است شکستگی های استخوانی را محتمل تر سازد.

دکتر تامی تانگ محقق ارشد پژوهش مذکور در دانشگاه آکسفورد می گوید: این تحقیق نشان داد وگان هایی که به طور میانه شاخص توده بدنی (BMI) پایین تری دارند و کلسیم و پروتئین کمتری هم دریافت می نمایند، ریسک شکستگی های استخوانی در نواحی متعدد در آن ها بالاتر است.

شما باید به مزایا و خطرات رژیم خود توجه کنید و مطمئن شوید که کلسیم و پروتئین کافی برای بدن تان را تأمین می نمایند و شما را از یک شاخص توده بدنی مناسب برخوردار می نمایند، به طوری که نه اضافه وزن داشته باشید نه کمبود وزن.

نتایج این تحقیق که در نشریه BMC Medicine منتشر شده بیان می نماید در فاصله زمانی انجام این پژوهش هزار وگان شرکت نماینده در مقایسه با افراد گوشتخوار نزدیک به 15 بار بیشتر دچار شکستگی استخوانی شده بودند.

گیاهخوارها 3 شکستگی استخوانی بیشتر داشتند و این در حالی است که شواهد نشان می دهد پروتئین جذب کلسیم در بدن را افزایش می دهد، امری که ممکن است به محکم شدن استخوان ها یاری کند.

محققان در این پژوهش به مطالعه بر روی 55 هزار زن و مرد در فاصله سال های 1993 تا 2001 پرداختند و ترجیحات غذایی آن ها را ثبت کردند.

شرکت نمایندگان این پژوهش به طور میانه نزدیک به 18 سال مورد آنالیز گرفتند. در این مدت نزدیک به 4 هزار مورد شکستگی استخوانی در این افراد رخ داد.

احتمال شکستگی در نواحی اصلی مثل شکستگی یکی از دندان ها یا ترقوه در وگان ها 59 درصد بیشتر از گوشتخوارها بود.

منبع: همگردی
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1713

به "بالاتر بودن ریسک شکستگی های استخوانی در افراد گیاهخوار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالاتر بودن ریسک شکستگی های استخوانی در افراد گیاهخوار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید