ایجاد مراکز تحقیق وتوسعه شرکت های دانش بنیان در دانشگاه فردوسی، فعالسازی حوزههوشمندسازیدر پارک

به گزارش ایستگاه بازی، رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی از ایجاد مراکز تحقیق و توسعه (R&D) شرکت های دانش بنیان این پارک در دانشگاه فردوسی مشهد اطلاع داد.

ایجاد مراکز تحقیق وتوسعه شرکت های دانش بنیان در دانشگاه فردوسی، فعالسازی حوزههوشمندسازیدر پارک

به گزارش ایستگاه بازی، رضا قنبری در نشست مشترک با مسئولان و مدیران دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی، اظهار کرد: قرار است آیین نامه ای تدوین گردد تا بر اساس آن، شرکت هایی که از مرکز رشد دانشگاه فردوسی خارج می شوند و تمایل به ورود به مجموعه پارک داشته باشند، در صورت کسب شرایط لازم برای پذیرش در خود دانشگاه به فعالیتشان ادامه دهند.

وی از ایجاد مراکز تحقیق و توسعه شرکت های پارک در دانشگاه به عنوان یکی از برنامه های پارک اطلاع داد تا از این طریق، شناخت و همکاری لازم بین دانشجویان و اساتید با شرکت های فناور و دانش بنیان به وجود آید.

دعوت از کارشناسان و متخصصان حوزه پارک های علم و فناوری جهت برگزاری دوره آموزشی با محوریت ارتباط پارک و دانشگاه از جمله برنامه های پارک بود که مورد اشاره قنبری نهاده شد.

رییس پارک علم و فناوری خراسان همچنین به طرح کوآپ (تحصیل همزمان با حضور در صنعت) اشاره نمود و گفت: از مجموع 9 شرکتی که از حوزه کامپیوتر وارد طرح کوآپ شدند، 8 شرکت از مجموعه شرکت های پارک هستند.

وی از فعال سازی حوزه ای با عنوان هوشمندسازی به مفهوم کلان آن در پارک علم و فناوری خراسان اطلاع داد که حدود 21 شرکت پارک و توسعه بسیاری از فناوری ها را دربرمی گیرد.

رییس پارک علم و فناوری خراسان یکی از راه های افزایش ثروت به وسیله دانش را ورود به پروژه های بزرگ و حفظ استعدادهای میانی با همکاری پارک و دانشگاه عنوان نمود.

قنبری از نیروی انسانی به عنوان بزرگترین سرمایه شرکت های دانش بنیان نام برد و و ارتباط این شرکت ها با دانشگاه را گامی بزرگ در جهت تامین نیروی انسانی مورد احتیاج آنها دانست.

وی ارتباط دانشگاه و شرکت های دانش بنیان در بحث کارآموزی و پروژه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را بسیار حائز اهمیت توصیف کرد و اضافه نمود: کارآموزی در شرکت های دانش بنیان و پارک می تواند امتیازی برای دانشجویان و اساتید باشد.

رییس پارک علم و فناوری خراسان برگزاری همایش های گوناگون برای پیوند شرکت ها و پروژه های کارشناسی ارشد را از جمله اتفاقات مثبت عنوان نمود که زمینه ساز گسترش همکاری های پارک و دانشگاه است.

پوررضا، رییس دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی نیز فاصله موقعیت مکانی بین دانشگاه و پارک را به عنوان یکی از معضلات جدی عنوان کرد و درخواست کرد تا در صورت امکان بعضی اجزای پارک در دانشگاه یا نزدیک به آن مستقر شوند.

وی از تمایل دانشگاه فردوسی برای ورود به مجموعه های کلان با تشکیل یک ساختار مشترک شامل پارک، دانشگاه و اصلاح سرفصل های درسی بر اساس بازخورد دریافتی از صنعت اطلاع داد.

رییس دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی همچنین از برنامه ریزی دانشگاه فردوسی برای توسعه طرح کوآپ و برطرف موانع و مسائل آن به ویژه معافیت خدمت سربازی اطلاع داد.

پوررضا اضافه نمود: مقرر شده تا 30 درصد از خاتمه نامه های دانشگاه حتما تقاضامحور باشند و شرکت های شما در تحقق این امر می توانند یاری شایانی به ما داشته باشند.

وی همچنین به طرح کرسی دانشگاه در صنعت اشاره نمود که بر اساس آن هر یک از اعضای هیات علمی می توانند یک روز در هفته را با صنعت و شرکت ها سپری نمایند تا مسائل و موانع موجود در ارتباط صنعت و دانشگاه به حداقل برسند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 بهمن 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 67

به "ایجاد مراکز تحقیق وتوسعه شرکت های دانش بنیان در دانشگاه فردوسی، فعالسازی حوزههوشمندسازیدر پارک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد مراکز تحقیق وتوسعه شرکت های دانش بنیان در دانشگاه فردوسی، فعالسازی حوزههوشمندسازیدر پارک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید