ارگ بم چه راز هایی در سینه دارد؟

به گزارش ایستگاه بازی، اگر چهره شهر های دیگر تغییر می کند، به نظر می رسد زمان در این شهر، ارگ بم متوقف شده است. تمدن ها از بین می فرایند و ظهور می کنند، چشم انداز ها تغییر می کنند. فقط ارگ بم، ساکت و خشن در بالای تپه هنوز با غروب و طلوع آفتاب روبرو است .

ارگ بم چه راز هایی در سینه دارد؟

ارگ بم عظیم ترین و قدیمی ترین سازه گلی جهان

ارگ بم دویست سال از رم قدیمی تر است.

در دوره هخامنشی، جایی بین سال های 579 تا 323 قبل از میلاد، ارگ بم در ایران (در قسمت جنوب شرقی ایران مدرن) ساخته شده است. در فارسی مانند Arg-e-Bam به نظر می رسید و در ترجمه به معنی یک قلعه عظیم ساخته شده از خاک رس بود. تا به امروز، ارگ بم عظیم ترین و قدیمی ترین سازه گلی جهان است.از یک قلعه نسبتاً عظیم و یک ارگ داخلی تشکیل شده است. امروز کل این مجموعه ارگ نامیده می شود.

طرح قلعه افسانه ای ارگ بم از جاذبه های گردشگری در ایران

تاریخ شهر ابدی ارگ بم

قلعه و شهر قرن هاست که شکوفا شده است. ارگ بم یکی از عظیمترین مراکز تجاری در جاده عظیم ابریشم بود. اینجا بود که از مهمترین جهت های تجاری عبور کردند. زندگی در اینجا کاملاً در جریان بود.

بنای اولیه هخامنشیان از طریق اشکانیان و ساسانیان توسعه یافت. آن ها دیوار های تازه و استحکامات اضافی برای ارگ بم ساختند. در قرن 7، این منطقه از طریق اعراب فتح شد. در منابع اسلامی، اطلاعات مربوط به این قلعه تسخیر ناپذیر از قرن دهم میلادی یافت می شود.

دیوار های نفوذ ناپذیر ارگ بم. ثبت در میراث جهانی یونسکو در 2004

ارگ بم نوعی شهر درون یک شهر است. باستان شناسان تمام ویژگی های یک زندگی راحت را در اینجا کشف کرده اند: بازار ها، حمام ها، ساختمان های مسکونی، میادین. چندین مقبره باستانی و یک مسجد جامع که تا امروز به جای مانده است. سایر صفات غیرقابل انکار قدمت ایرانی هم در اینجا وجود دارد - برج های بادگیر، برج های سرد یاچالا و کانال های آبیاری زیرزمینی کیاریزا.

حمله به عشایر ترک و سپس مغول ها در قرن دوازدهم ضربه عظیمی به رونق ارگ بم وارد کرد. زوال جاده عظیم ابریشم، که از نیمه دوم قرن 14 شروع شد، هم ارگ بم را تحت تأثیر قرار داد. مدت زمان کوتاهی این منطقه در زمان تامرلین احیا شد. اکنون فقط اثری از عظمت سابق ارگ بم به جای مانده است.

پس از تسخیر این سرزمین ها از طریق عشایر، ارگ بم رو به زوال گذاشت.

همیشه در ارگ بم ساکن بودند. تنها در شروع قرن 20، زمانی که ساخت و ساز شهر تازه بم شروع شد، فرایند رو به زوال گذاشت. ساکنان به تدریج مهاجرت کردند. ابتدا آن ها شروع به استقرار پادگان نظامی در اینجا کردند. در سال 1932، پادگان هم تخلیه شد و انتها ارگ بم متروک شد.

ارگ بم انتها در قرن 20 رها شد، قبل از آن کسی همیشه در اینجا زندگی می کرد.

استان کرمان 7 اثر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو از جمله ارگ بم، باغ شاهزاده ماهان، دهکده صخره ای میمند در شهربابک، کویر لوت و سه قنات دارد و رتبه نخست ایران را از این حیث دارد.

ارگ بم ثبت در میراث جهانی یونسکو در 2004

این قلعه تقریباً 200 هزار متر مربع مساحت چشمگیر را اشغال کرده است. ا ارگ بم با دیوار های غیرقابل دسترسی به ارتفاع هفت متر احاطه شده است و محیطی به طول تقریباً دو هزار متر را تشکیل می دهد. تنها ورودی ارگ بم از طریق برج ها محافظت می شود. چهارصد خانه و بنا های مختلف دیگر در داخل آن واقع شده است. در مرکز آن یک ساختمان ارگ با پادگان و کاخ فصول واقع شده است.

ساختار ارگ بم بسیار خوب فکر شده بود و معروفیت غیرقابل دسترسی را همانطور که شایسته بود به دست آورد.

در ارگ بم تقریباً 38 برج دیده بانی و یک خندق به عرض 10-15 متر وجود دارد. همه چیز با استفاده از همان فناوری قدیمی ساخته شده است. از آجر های رسی خشک شده در معرض آفتاب که روی لایه های خاک رس گذاشته شده بود استفاده می کرد. طاق های گنبدی شکل قلعه چشمگیر قلعه شکل قلعه ماسه ای افسانه ای را به آن داده است.

این قلعه می توانست هرگونه حمله را دفع کند و در برابر محاصره های طولانی مقاومت کند. ارگ تنها یک دروازه داشت و در داخل آن باغ ها، مزارع، چاه ها و کانال های آبیاری قرار داشت. در چنین شرایطی، معروفیت ارگ بم به دلیل عدم دسترسی مطلق به هیچ وجه جای تعجب ندارد.

فقط یک دروازه به ارگ بم منتهی می شد.

تمام ساختمان ها در ارگ بم دارای ساختار های خاص بودند که اصطلاحاً برج های بادی نامیده می شدند. آن ها هوا را با عبور از جریان آب تصفیه و تهویه می کردند؛ بنابراین، اتاق ها همیشه بدون گرد و غبار، هوای خنک و مرطوب و تمیز بودند.

هجده سال پیش، زمین لرزه 6.6 ریشتری بیشتر ساختمان های ارگ بم را ویران کرد. این یکی از وحشیانه ترین بلایای طبیعی در ایران بود. بیش از حدود 34 هزار نفر کشته و 200 هزار تن زخمی شدند. ارگ بم هم آسیب دید. جالبترین چیز این است که آن قسمت هایی که بازسازی شده اند بیشترین آسیب را دیده اند! بنا های باستانی که دست نخورده اند تقریبا سالم مانده اند!

ارگ بم بعد از زلزله

مقامات بلافاصله بازسازی ارگ بم را شروع کردند. کشور هایی مانند ژاپن، ایتالیا و فرانسه درگیر این پفراینده شدند. امروز قلعه به طور کامل بازسازی شده است. علی رغم اینکه امروزه بسیاری از بنا ها در ارگ بم تازه هستند، آن ها دقیقاً همانطور که در دوران باستان بود همه را تولید می کنند.

ارگ بم در حال بازسازی

منبع: گردشبان
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1707

به "ارگ بم چه راز هایی در سینه دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارگ بم چه راز هایی در سینه دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید