هر آنچه درباره الماس زرد و ارتباط آن با ناصرالدین شاه نمی دانید!، سرنوشت الماس زرد چه شد؟

به گزارش ایستگاه بازی، هنگامی که محمد علی شاه در ژوئیه 1909 پناهنده سفارت روسیه در تهران شد، دریای نور و دیگر اقلام با ارزشِ جواهرات ملی ایران (Iranian Crown Jewels) را نیز با خود برد.

هر آنچه درباره الماس زرد و ارتباط آن با ناصرالدین شاه نمی دانید!، سرنوشت الماس زرد چه شد؟

به گزارش ، ناصرالدین شاه با خرید 23 قطعه الماس زرد در سفر سوم خود به اروپا سبب شد تا وجهه این نوع الماس بالا رود و به عنوان جواهر سلطنتی شناخته گردد و امروز ایستگاه بازی میخواهد تا اطلاعاتی را پیرامون این جواهر و سرنوشت آن در اختیار شما قرار دهد.

ناصر الدین شاه با نزدیک به 5 دهه سلطنت، یعنی از سال 1848 تا سال 1896، سومین پادشاهی طولانی مدت در تاریخ ایران محسوب می گردد.

مورخان، وی را به عنوان پدر ایران مدرن به حساب آورده اند که توسعه در مدل غربی مانند جاده ها، راه آهن، تلگراف و خدمات پستی، روزنامه ها، مدارس به سبک غربی و ... مدرن را برای اولین بار به ایران آورد.

ناصرالدین شاه در طول تاریخ به عنوان اولین کسی که الماس های زرد را ارج نهاد، شهرت پیدا کرد. چرا که او با خرید 23 قطعه الماس زرد در سفر سوم خود به اروپا در سال 1889 میلادی، سبب شد وجهه این نوع الماس بالا رود.

پس از ترور ناصر الدین شاه در سال 1896، پسرش مظفر الدین شاه تاج و تخت را به عنوان شاه ایران به دست آورد.

مظفر الدین شاه در طول دوره کوتاهِ حکومت 11 ساله اش، از سال 1896 تا 1907، به ایجاد تغییرات گسترده حسن شهرت دارد.

از جمله این تغییرات، اعطای یک قانون اساسی و مجلس به مردم ایران بود که قدرت سلطنت را محدود می کرد.

پس از وی احمد شاه در بین سال های 1909 تا 1925 میلادی به عنوان آخرین عضو از سلسه قاجار بر تخت نشست و این جواهر زیبا در اواخر قرن نوزدهم میلادی طراحی و با عنوان الماس زرد سلطان احمد شاه قاجار (Sultan Ahmad Shah Qajar) نام گذاری شده است.

این سنجاق سینه در کنار 80 عدد الماس دیگر، جزئی از زیورآلات دوخته شده به کت ناصر الدین شاه بوده اند همچنین گفته می گردد این جواهر جزئی از کلکسیون جواهرات شخصی احمد شاه محسوب شده و وی پس از تبعیدش به اروپا در سال 1923، این سنجاق سینه را به همراه خود برد.

هنگامی که محمد علی شاه در ژوئیه 1909 پناهنده سفارت روسیه در تهران شد، دریای نور و دیگر اقلام با ارزشِ جواهرات ملی ایران (Iranian Crown Jewels) را نیز با خود برد و ادعا کرد که این جواهرات اموال شخصی او هستند.

با این حال پس از بازنمایی هایی که توسط نمایندگان مردم به دولت روسیه انجام شد، جواهرات سلطنتی ایران به ایران بازگردانده شدند. در پرتره ای رسمی از شاه که پس از تکیه زدن سلطان احمد شاه قاجار به تخت سلطنت در سال 1914 کشیده شده، وی با سنجاق دریای نور،به عنوان زینت کلاهش دیده می گردد.

فروش الماس زرد در یک حراجی

پس از آنکه احمد شاه قاجار در سال 1925 به طور رسمی سرنگون شد و رضا خان تحت عنوان رضا شاه پهلوی بر مسند قدرت تکیه زد، در حالیکه سنجاق دریای نور را به عنوان زینت روی کلاهش داشت، عکسی به یادگار انداخت.

پس از مرگ احمد شاه این الماس به نوه وی به ارث رسید و او نیز این جواهر زیبا را در حراجی Sotheby ماه می سال 1983 به فروش گذاشت.

الماس زرد احمد شاه در این حراجی توسط یک کلکسیونر الماس خریداری شد.

به نظر می رسد این الماس به سبک قدیمی اروپایی (old-European) تراشیده شده که این نوع تراش در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم بسیار محبوب بود از این رو این حقیقت که این الماس در همین دوره زمانی در یکی از سفر های ناصرالدین شاه خریداری شده است را تایید می کند.

این جواهر با ارزش بار دیگر در سال 2013، در حراجی Sothebys Magnificent Jewels که در ژنو به فروش گذاشته شد.

بنابر گزارشات موسسه GIA این الماس دارای رنگ طبیعی زرد فانتزی، تراش کوسن و ضوح SI-1 بوده و وزن آن نیز 74. 53 قیراط اعلام شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 مرداد 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 242

به "هر آنچه درباره الماس زرد و ارتباط آن با ناصرالدین شاه نمی دانید!، سرنوشت الماس زرد چه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه درباره الماس زرد و ارتباط آن با ناصرالدین شاه نمی دانید!، سرنوشت الماس زرد چه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید