مجموعه چشمه های آبگرم استان سمنان یک منطقه ویژه برای گردشگران نوروزی است

به گزارش ایستگاه بازی، ایرنا/ براساس آخرین گزارش های منتشر شده، مجموعه چشمه های آبگرم استان سمنان یک منطقه ویژه برای گردشگران نوروزی است.

مجموعه چشمه های آبگرم استان سمنان یک منطقه ویژه برای گردشگران نوروزی است

چشمه های معدنی آبگرم از پنج چشمه متفاوت تشکیل شده و یکی از جذابیت های آن وجود سه چشمه بزرگ با خواص درمانی فرق دارد که سالانه گردشگران زیادی را به این منطقه می کشاند.

منطقه ویژه گردشگری آبگرم در 35 کیلومتری شمال غربی شهرستان سرخه در سال 1386 به عنوان منطقه نمونه گردشگری در استان سمنان مصوب شد و از لحاظ جغرافیایی طبق آخرین نقشه های تقسیمات کشوری در این شهرستان قرار گرفته است ولی از شهرهای مهدیشهر و سمنان نیز راه دسترسی دارد.

آب این چشمه های معدنی با دارا بودن سولفات کلسیک و گوگرد فراوان، برای امراض مختلفی چون بیماری های صفراوی، کلیه، کبد، نقرس، زردی، رماتیسم و درد های مفصلی، خاصیت درمانی بسیار مطلوبی دارد.

از دیرباز گردشگری درمانی به شکل و شمایلی دیگر در این منطقه رواج داشته و مسافران بیشماری از استانهای شمالی و ساکنان محلی به این منطقه سفر نموده و با توشه غذایی مناسب برای گذران چند روز شاد و درمانی در دل طبیعت، به همراه تعداد زیادی از اعضای خانواده، در این منطقه به گشت و گذار می پرداختند.

برای رسیدن به این چشمه های معدنی درمانی آبگرم، چندین راه دسترسی متفاوت از شهرستان های سمنان، مهدیشهر و سرخه وجود دارد؛ سمنان-سه راهی مومن آباد-آبگرم، مهدیشهر-درجزین-آبگرم، مهدیشهر-منطقه زینعلی-آبگرم و سرخه-روستای افتر-آبگرم.

چهار کیلومتر در جاده آسفالت به سمت شمال غرب سمنان در نزدیکی روستای مومن آباد شهرستان سرخه، جاده خاکی وجود دارد که ورود به این جاده خاکی تصویر ذهنی را تغییر می دهد، اینجا بخشی از استان سمنان است، تا چشم کار می نماید بیابان برهوت است و جاده هایی که مارپیچ هر کدام تو را به مسیری می کشاند؛ دلم می خواهد تمام این مسیرها را بروم، ذهنم پر از سوالات بی جواب است که در انتهای هر مسیر چه چشم انداز ای چشم نوازی خواهد نمود.

از ماشین پیاده شدم و طبیعت را به نظاره نشستم، انعکاس نور خورشید بر ریگهایی که برق می زد و همانند مرواریدهای رنگی به بیابان جلا می داد، وجودم را به هیجان آورده بود. بر ریگهای مرواریدی در عمق سکوت دراز کشیدم و آسمان آبی آبی که چنین زلالی را کمتر جایی میتوان دید به تماشا نشستم. از تماشا طبیعت سیر نمیشدم، ناچار به مسیر ادامه دادم، گویی به مقصد نزدیک شده بودم. ردی از آب دیدم آبی که رنگش فرق داشت و ریگهای درون این رودخانه کوچک نیز به تاثیر از آب، رنگی ناب داشتند و کمی جلوتر جاده از رودخانه عبور می کرد، به ناچار از رودخانه عبور کردم به کیلومتر ماشین نگاه کردم و متوجه شدم نزدیک به 18 کیلومتر را در جاده خاکی سپری کردم و دیگر باید به مقصد رسیده باشم.

ماشین را پارک کردم در اولین نگاه چشمم به اتاقکهای قدیمی در دل کوه افتاد که انگار محل زندگی انسانهای نخستین بوده باشد؛ حفره حفره هایی در دل یک کوه خاکی. کمی از تپه بالا رفتم و خود را به این اتاقکها رساندم. گویی وارد یخچال شده بودم. کاملا اختلاف دما را احساس میکردم. درون اتاقکهای کوه، هوایی خنک رو به سردی وجودم را فرا گرفت.

در کنار اتاقکهای قدیمی در دل کوه، اتاقکهای کوچک کاهگلی و کانکسی نیز روی تپه ها وجود داشت. در فکر فرو رفته بودم که این چشمه های آبگرم طبیعی که هدیه خداوند به طبیعت این منطقه است، پای چند نسل از انسانها را به این نقطه کشانده است؟ در همین فکرها بودم که از آن بالا اولین استخر چشمه آبگرم سمنان را دیدم، بی اختیار به سمت استخر دویدم، پایم را درون آبگرم دلنشین گذاشتم. البته تمام فضا را بوی گوگرد فراگرفته بود.

لحظه ای ناب و تجربه ای وصف نشدنی، گویی خستگی از وجودم پرکشیده بود. دلم نمیخواست از استخر دور شوم، اما شنیده بودم استخرهای دیگر با خاصیت های درمانی دیگر نیز در اینجا وجود دارد. زمان زیادی نداشتم، کمی از تل ماهوری بالارفتم و درست پشت اتاقکهای خاکی دنیایی دیگر بود. 2 چشمه زیبا با خواص درمانی متفاوت و طبیعتی متفاوت دیدم؛ در حسرت اینکه این ظرفیت فراوری ثروت در استان سمنان چرا تا این میزان مهجور است.

از مرکز شهرستان سرخه، پای در جاده سرخه-فیروزکوه می گذاریم و پس از طی مسافتی 25 کیلومتری به روستای افتر می رسیم، روستائیان این منطقه از دیرباز یکی از گردشگران محلی ویژه این چشمه های معدنی بوده اند.

ساکنین روستای افتر، چشمه های معدنی آبگرم را با زبان محلی خود گَرْ اِوه می نامند، با پرس و جو از این افراد از پلیس راه سمنان-فیروزکوه در مجاورت این روستا عبور نموده و مسیر را از جاده ای خاکی به سمت چشمه معدنی آبگرم دنبال می کنیم، جاده ای خاکی که در سال گذشته برای تسهیل دسترسی به این چشمه معدنی احداث شده و احتیاج به بازسازی، ترمیم، تعریض شانه ها و آسفالت دارد. در پیچ و خم این جاده خاکی یکی از منظره ها بی نظیری که جدا از بحث گردشگری درمانی جلب توجه می نماید، وجود کوههایی بسیار زیبا با نمایی سرخ و سبز با رگه های مختلف زمین شناسی و طراحی چشم نواز است و مسیر را برای هر مسافر و گردشگری تماشای می نماید.

حدود 9 کیلومتر که در این جاده خاکی و کوهستانی که سفر کنیم، حوضچه های این منطقه گردشگری نمایان می گردد، چشمه های بزرگ این منطقه به نامهای مُرادآب، گَرآب و قُلَنج و 2 چشمه کوچک تر نیز با ارتفاع کم در فاصله 200 تا 300 متری از این دو حوضچه واقع شده است، محلی های روستای افتر با دو واژه کَسین اِوه و مَسین اِوه به معنای آب کوچک و آب بزرگ از حوضچه و چشمه های بزرگ و کوچک این منطقه نام می برند.

لذت روستاگردی، خرید لبنیات محلی از دامداران روستا، تپه نوردی، کوهنوردی و تماشای طبیعت بکر با کوههایی به رنگ سرخ، تماشای گونه های جانوری چون کبک و تیهو و استفاده از آب گرم چشمه هایی که با گذر از لایه های زیرین زمین، مواد معدنی و دارویی کم نظیر را با خود به سطح زمین می آورند، چشمه های آبگرم روستای افتر در شهرستان سرخه را به یک مقصد گردشگری سلامت تبدیل می نماید.

وجود فسیل های زیاد بویژه فسیل دوکفه ای بیانگر این نکته است که این منطقه در دوران زمین شناسی در کف دریا واقع بوده است و بعلاوه در ارتفاعات شمالی منطقه، فعالیت های محدود آتشفشانی دیده می گردد. آب و هوای منطقه در قسمت های جنوبی دره، گرم و خشک و در قسمت های بالاتر و انتهایی حوزه، سرد و معتدل است. پوشش گیاهی در قسمت شمالی و در ارتفاعات منطقه آبگرم پوشیده از انوع گیاهان وحشی مانند زرشک، انواع گرامینه، انواع گون و نی است.

علاوه بر چشمه های آبگرم، جاذبه های فرعی نظیر وجود ارتفاعات و تنوع رنگی رسوبات و رخنمون سطح دگرشیبی لای ه های رسوبی، برای علاقمندان به کوهنوردی شگفتی هایی می آفریند. از لحاظ مطالعات زمین شناختی نیز این منطقه زمینه مناسبی برای محققین علوم محیطی فراهم آورده است. بعلاوه بقایای چند قلعه قدیمی وجود دارد که مردم سمنان معتقدند این قلعه ها متعلق به دوران قبل از اسلام است.

سخت ترین نقاط عبوری مسیر آبگرم، مکانهایی است که جاده و بستر رودخانه فصلی (خشک رود یا کال) همدیگر را قطع می نمایند. جاده دسترسی به منطقه، مناسب اتومبیل های شاسی بلند است ولی انواع سواری نیز خود را به آبگرم می رسانند. به علت احتمال حرکت سیلاب و ریزش کوه در مسیر دسترسی، تردد در زمستان و روزهای پربارندگی خطرناک است و توصیه نمی گردد. چندین مسیر، دسترسی به منطقه آبگرم را میسر می سازد. مسیرهایی از شهرستان مهدیشهر، درجزین و افتر وجود دارد، اما تعیین ترین مسیر، از سه راهی مومن آباد و به وسیله جاده خاکی است.

منبع: همگردی
انتشار: 9 فروردین 1402 بروزرسانی: 9 فروردین 1402 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 2173

به "مجموعه چشمه های آبگرم استان سمنان یک منطقه ویژه برای گردشگران نوروزی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجموعه چشمه های آبگرم استان سمنان یک منطقه ویژه برای گردشگران نوروزی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید