تور بلغارستان: دیوارهای روم باستان هیساریا، یادگاری از امپراطوری روم در بلغارستان

به گزارش ایستگاه بازی، شهر تاریخی هیساریا با چشمه های آب معدنی و دیوارهای عظیمی که یادگار امپراطوری روم هستند، یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی کشور بلغارستان است. اگر شما هم به این کشور و ویرانه های روم علاقه دارید، با خبرنگاران همراه باشید تا با تاریخچه این منطقه تاریخی بیشتر آشنا شوید.

تور بلغارستان: دیوارهای روم باستان هیساریا، یادگاری از امپراطوری روم در بلغارستان

با ما سفر کنید و با تور بلغارستان از معماری شگفت انگیز اروپایی دیدن کنید و شهر زیبای صوفیه را ببینید.

شهر باستانی هیساریا در حومه رشته کوه سردنا، در 40 کیلومتری شمال پلاودیو در مرکز بلغارستان واقع شده است و معروفیت آن به داشتن ده ها چشمه آب معدنی است. این طبیعت شگفت انگیز کوچک از زمان گذشته با آثاری از خانه هایی که قدمت آن ها به 400 سال قبل از میلاد می رسد، گردشگران زیادی را به خود جذب می نماید. این آب شفابخش از چشمه هیساریا سرچشمه می گیرد و آب و هوای دلپذیر آن دست به دست هم دادند تا در سال 46 میلادی رومیان را به این منطقه بکشانند. رومی ها اهالی ناحیه تراس را سرنگون نموده و هیساریا را به یک شهر رومی تبدیل کردند.

تا دویست و پنجاه سال اتفاق خاصی در این ناحیه نیفتاد، تا این که امپراطور دیوکلسین تصمیم گرفت هیساریا را به میزان شهرهای رومی توسعه دهد و نام آن را به Diocletianopolis تغییر داد. فورا در شهر سازه هییی ایجاد شد تا این شهر کوچک به شرایط تازه عادت کند. ساختمان ها و حمام های عمومی ساخته شدند و در شهر خیابان کشیده شد اما برجسته ترین سازه ای که در این شهر ساخته شد، دیوارهای مستحکم بزرگی بود که به دور شهر کشیده شدند.

در مجموع طول دیوارها 2/3 کیلومتر است و به طور کامل شهر قدیمی را محصور نموده اند که بیشتر سازه های رومی در آن قرار دارند. به غیر چند شکستگی و شکاف، دیوارها تقریبا به طور کامل سالم مانده و یکی از جاهایی است که دیوار قلعه های آن به خوبی حفظ و نگهداری شده اند که از اواخر دوران باستان بالکان در اروپا به یادگار مانده اند.

ارتفاع این دیوارها 11 متر است و در دروازه جنوبی ارتفاع آن به 13 متر می رسد. ورودی شهر با 4 دروازه بزرگ محافظت می شد. به دروازه جنوبی لقب شترها داده اند، چون زمانی که طاق دروازه از وسط شکست، شبیه 2 شتر شد که به یکدیگر نگاه می نمایند. در قرن بیستم این شکستگی تا حدودی تعمیر شد.

ویرانه های روم در همه جا وجود دارند؛ ساختمان های عمومی، سالن آمفی تئاتر کوچک، سربازخانه پادگان رومی ها، 2 کلیسا که قدیمی ترین کلیساهای بلغارستان هستند و قلعه حفاظت شده رومی ها در بلغارستان. در دوران حکومت رومی ها هیساریا توسعه یافت و در قرن چهارم، با ظهور مسیحیت، به یک مرکز مهم دین و مذهب تبدیل شد. در قرن 5 هیساریا پس از پلاودیو و استارازاگورا، سومین شهر بزرگ استان شده بود.

بعد از سقوط امپراطوری روم این شهر پیروز کم کم پس رفت کرد و به یک روستای کوچک تبدیل شد که تعداد اندک ساکنان آن در چند خانه زندگی می کردند. در دوران حکومت ترک ها بود که به این منطقه نام هیساریا دادند که به زبان ترکی به معنی قلعه است. بعد از آزادی بلغارستان در سال 1878، هیساریا دوباره پیشرفت کرد و چشمه های آب معدنی آن دوباره کشف شد و این مکان به یک منطقه تفریحی پرطرفدار تبدیل شد. امروزه این شهر یکی از برترین شهرهای دارای آب گرم بلغارستان است.

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 18 دی 1400 بروزرسانی: 18 دی 1400 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1864

به "تور بلغارستان: دیوارهای روم باستان هیساریا، یادگاری از امپراطوری روم در بلغارستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور بلغارستان: دیوارهای روم باستان هیساریا، یادگاری از امپراطوری روم در بلغارستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید