انتظار داریم طرح بازآفرینی 50 هکتاری شارباغ در این دوره به بهره برداری برسد

به گزارش ایستگاه بازی، تهران (پانا) - رییس کمیسیون شهر سازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در آستانه شروع رسمی عملیات اجرایی پروژه شارباغ حضرت فاطمه زهرا (س) با حضور معاون اول رییس جمهور، با حضور در محل پروژه به آنالیز جزئیات عملیات اجرایی پرداخت.

انتظار داریم طرح بازآفرینی 50 هکتاری شارباغ در این دوره به بهره برداری برسد

جهت دریافت خدمات طراحی ویلای کردان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران محمد سالاری با اشاره به حضور خود در کارگاه عمرانی پروژه شار باغ فاطمه زهرا (س) (طرح نیلوفری سابق) گفت: این پروژه بر فراز خط راه آهن تهران- تبریز در محدوده مناطق 17 و 18 شهر تهران واقع شده است و ما از ابتدای این دوره بارها و بارها در مورد این طرح جلسه گذاشتیم و آن را از جهات مختلف مورد بحث و آنالیز قرار دادیم.

وی توضیح داد: این محدوده 50 هکتاری متعلق به شرکت راه آهن کشور است که در ابتدای این دوره مدیریت شهری، برای واگذاری آن به شهر و شهرداری، ارقام بسیار قابل توجهی در حدود 750 میلیارد تومان طلب می کردند. با پیگیری های اجرا شده، این مبلغ به 450 میلیارد تومان کاهش پیدا کرد که نهایتا با دستور مساعدت آقای اسلامی وزیر راه و شهرسازی و نیز دستور دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، این مبلغ به 180 میلیارد تومان رسید.

سالاری ادامه داد: در مرحله اول مبلغ 50 میلیارد تومان توسط شهرداری تهران پرداخت شد و یک سوم پروژه یعنی 3 کیلومتر از 9 کیلومتر از این عرصه در اختیار شهرداری جهت شروع عملیات اجرایی نهاده شد.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به پیگیری های کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر و شهرداری تهران، گفت: اخیراً صورتجلسه ای مبنی بر پرداخت مابقی رقم به پیمانکار شرکت راه آهن و واگذاری کل عرصه برای اجرای پروژه تهیه شده است که طی روزهای آینده، این صورت جلسه نهایی خواهد شد. امروز که در محل اجرای پروژه حضور داشتم، عملیات اجرایی بخش هایی از این طرح بسیار مهم شروع شده بود که روز شنبه با حضور معاون اول رئیس جمهور و مسئولین مدیریت شهری کلنگ زنی این پروژه را رسما شروع خواهیم کرد.

سالاری با بیان اینکه پروژه شار باغ حضرت فاطمه زهرا (س) صرفا بزرگترین پروژه بازآفرینی با رویکرد توسعه و احیاء فضای عمومی و تامین سرانه های خدماتی در مناطق غیر برخوردار و دارای بافت فرسوده متراکم نیست، گفت: این پروژه یک نگاه متعالی مبتنی بر توجه به کیفیت بخشی به محلات است که در این روزهای تاریخ معاصر، شهرداری های کشور به آن احتیاج مبرم دارند.

وی ادامه داد: بدلیل اهمیت همین موضوع است که بارها در مورد تعویق در رسیدن به تفاهم پیگیری کردیم و تذکر دادیم و اکنون انتظار داریم این پروژه به سرعت و بصورت کامل به بهره برداری برسد.

وی ادامه داد: بدلیل اهمیت همین موضوع است که بارها در مورد تعویق در رسیدن به تفاهم پیگیری کردیم و تذکر دادیم و اکنون انتظار داریم این پروژه به سرعت و بصورت کامل به بهره برداری برسد.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در مورد پروژه محور شار باغ حضرت فاطمه زهرا (س)، گفت: این پروژه که پیشتر با عنوان محور نیلوفری شناخته می شد، یکی از پروژه های مهم مدیریت شهری پایتخت است که علاوه بر تاثیرات مثبت فرهنگی در مناطق کم برخوردار شهر تهران می تواند در رونق گردشگری شهری نیز تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: این پروژه پس از انتقال خط راه آهن تهران-تبریز به زیر زمین در سال 92، روی بام این تونل در محدوده ای به طول تقریبی 9 کیلومتر و کشیدگی شرقی-غربی از میدان شهدای مدافع حرم تا دره رود کن و عرض متوسط 30 متر با وسعت حدود 27 هکتار تعریف شده است که با احتساب فضای بین جداره ساختمان های شمالی تا جنوبی طرح و خیابان های موجود این محدوده، در مجموع به حدود 50 هکتار در فازهای بعدی افزایش پیدا کرد.

سالاری توضیح داد: پس از انتخاب طرح اولیه از میان 240 طرح، به وسیله برگزاری مسابقه های بین المللی و انتخاب طرح برتر در اردیبهشت ماه 98 و پیرو انعقاد تفاهم نامه میان راه آهن جمهوری اسلامی و شهرداری تهران در تیرماه 99 و سپس آزادسازی 2/7 کیلومتر از 9 کیلومتر طول پروژه در مهر ماه 99، هم اکنون پروژه احداث محور شار باغ به مرحله اجرا رسیده است و با واگذاری عملیات اجرایی به شرکت یادمان سازه،این پروژه در فاز نخست فعال شده است.

این عضو شورای شهر تهران اجرای پروژه شارباغ را در راستای شعار تهران شهری برای همه و برای کاهش شکاف اجتماعی و حرکت به سوی بالا بردن سرانه فرهنگی و رفاهی مناطق 9، 17 و 18 شهر تهران مطرح نمود و گفت: استخوان بندی اصلی پروژه شامل گستره های فرهنگی، تفریحی،گردشگری، تفرجی و تجاری-تفریحی با 91 درصد فضای سبز و باز در مناطق یاد شده است.این پروژه یکی از منحصر به فردترین پروژه های شهری در جنوب تهران است که به بهبود فضای شهری در این مناطق یاری قابل توجهی می نماید و با در نظر دریافت خواسته های چندین ساله اهالی، موجب کاهش آسیب های اجتماعی در این مناطق می گردد. اولویت نخست حرکت در شار باغ حضرت فاطمه(س) با پیاده و سپس دوچرخه است که به دلیل سرعت و سهولت حرکت در سرتاسر جهت، قلمروی زندگی عمومی شهری، مفهوم امنیت را گسترش می دهد.

سالاری اضافه کرد: در این طرح 22 کوشک به عنوان ایستگاه دوچرخه، موزه مراکز فرهنگی، فضای تجاری، مراکز اختصاصی بانوان و غیره در فضای سبز طراحی شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 دی 1399 بروزرسانی: 20 دی 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1320

به "انتظار داریم طرح بازآفرینی 50 هکتاری شارباغ در این دوره به بهره برداری برسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتظار داریم طرح بازآفرینی 50 هکتاری شارباغ در این دوره به بهره برداری برسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید