آیین نامه جدید قانون کمک به ساماندهی پسماندهای عادی تدوین می شود

به گزارش ایستگاه بازی، اعضای کمیسیون توسعه پایدار، آب و محیط زیست اتاق ایران با حضور نمایندگانی از انجمن ملی صنایع پلاستیک، انجمن ملی صنایع پلیمر و اتحادیه صنایع بازیافت ایران، آیین نامه اجرایی قانون کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با مشارکت بخش غیردولتی را بررسی کردند.

آیین نامه جدید قانون کمک به ساماندهی پسماندهای عادی تدوین می شود

در این نشست با توجه به ایرادات اساسی که نسبت به این آیین نامه مطرح شد، تصمیم دریافتد ظرف مدتی مشخص که از سوی وزارت کشور مشخص می شود، آیین نامه جدیدی را تهیه و پیشنهاد، همچنین ایرادات مربوط به آیین نامه دولت را هم شناسایی و به پیوست اعلام کنند.

در ابتدای جلسه سعید ذکایی، نایب رئیس انجمن ملی صنایع پلیمر ایران گزارشی از مسائل و نواقصی که در آیین نامه دولت وجود دارد، ارائه داد. بر اساس این گزارش در آیین نامه موجود، مدیریت جامعی در حوزه پسماند دیده نشده و با توجه به وجود 4 قانون و آیین نامه در همین حوزه به نظر می رسد تدوین یک قانون و آیین نامه جدید جز چندگانگی نتیجه ای به دنبال ندارد و کارآیی این حوزه را از بین می برد.

در این گزارش بی توجهی به کل زنجیره تولید ارزش پسماند به عنوان یک مشکل دیگر مطرح می شود و از سویی رویه دریافت عوارض در این بخش، هدفمند دیده نشده است. نکته دیگری که باید مورد توجه قرار داد این است که برخلاف آنچه در عنوان آیین نامه روی بخش غیردولتی تأکید دارد، در تهیه بندهای آن هیچ گونه بخش غیردولتی دیده نشده است.

در نهایت با توجه به بحث هایی که در این نشست مطرح و تشریح شد، فرشید شکرخدایی، رئیس کمیسیون توسعه پایدار، آب و محیط زیست اتاق ایران پیشنهاد داد آیین نامه جدیدی با در نظر دریافت تمام مباحث مطرح شده در این نشست تهیه و در اختیار وزارت کشور که مسئول تدوین این آیین نامه است، قرار گیرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1119

به "آیین نامه جدید قانون کمک به ساماندهی پسماندهای عادی تدوین می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین نامه جدید قانون کمک به ساماندهی پسماندهای عادی تدوین می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید