کشوری که سیاستمداران آن هیچ فزونی نسبت به دیگران ندارند

به گزارش ایستگاه بازی، بی تردید برای بسیاری از مردم جهان غیرقابل باور است اما در سوئد سیاستمداران و بطور ویژه نمایندگان مجلس هیچ امتیازحقوقی یا مادی به دلیل موقعیت خود ندارند.

کشوری که سیاستمداران آن هیچ فزونی نسبت به دیگران ندارند

استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی

همه سیاستمداران، چه وزرای دولت و چه کنندگان مجلس ناگزیرند که اغلب با وسایل حمل و نقل عمومی جابجا شوند و در موارد استثنایی از خودروهای شخصی استفاده کنند. البته ناگفته نماند که کنندگان مجلس برای رفت و آمد کارت بلیط اتوبوس دریافت می کنند.

فقط شخص نخست وزیر، عالی ترین مقام سیاسی کشور، حق استفاده از خودرو تحت نظر نیروهای امنیتی را دارد.

عدم مصونیت در برابر قانون

از همه مهم تر اینکه هیچ کدام از سیاستمداران این کشور حقی بنام مصونیت در برابر قانون ندارند و مانند دیگر شهروندان عادی هرلحظه می توان آنها را به دادگاه کشاند.

آپارتمان های 45 متری کنندگان مجلس

اغلب کنندگان مجلس سوئد در معمولی ترین آپارتمان های استکهلم زندگی می کنند. آپارتمان هایی که اغلب به دلیل متراژ پایین، جایی برای ماشین رختشویی ندارند و غالبا این کنندگان ناگزیر لباس های خود را به رختشورخانه های عمومی می برند. پس اگر قصد ملاقات با یکی از کننده ها را دارید می توانید آنها را در این مکان ها پیدا کنید.

مجلس تنها برای کنندگانی که از شهرهای دیگر به پایتخت می آیند آپارتمان های 45 متری اجاره می کند اما آنها حق میزبانی از میهمانان را در صورتی پیدا می کنند که یک پول اضافی، به عنوان اجاره به حساب مجلس واریز کنند.

تا سرانجام دهه هشتاد میلادی کنندگان شهرستان ها حتی چنین آپارتمان هایی را دریافت نمی کردند و ناگزیر در دفاتر خود روی کاناپه ها می خوابیدند.

حقوق کنندگان: دو برابر حقوق معلم دبستان

تا سال 1957 میلادی کنندگان مجلس این کشور چیزی به نام حقوق کنندگی دریافت نمی کردند و شصت سال بعد، آخرین فیش حقوقی کنندگان تقریبا دو برابر حقوق یک معلم دبستان در این کشور گزارش شده است. از همه مهم تر اینکه کنندگان مجلس سوئد هیچ کدام منشی یا رئیس دفتر ندارند و خود مسئول تنظیم قرار و ملاقات ها و پیشبرد تقویم سیاسی شان هستند.

در سوئد تنها انگیزه رسیدن به یک مقام دولتی یا مجلسی علاقه خدمت رسانی به کشور است. زیرا مقام سیاسی افراد هیچ قدرت مادی و معنوی به آنها نمی دهد.

یکی از برجسته ترین رسوایی های سیاسی سوئد، در دهه نود میلادی رخ داد. یعنی زمانی که مونا سهلین، معاون نخست وزیر یک بسته شکلات تابلرون، پوشک بچه و برخی از وسایل شخصی دیگر را با کارت اعتباری دولتی خریداری کرد و فراموش کرد که آن را اعلام کند و بلافاصله کار خود را از دست داد. این رسوایی در سالنامه های سیاسی سوئد به عنوان پرونده تابلرون ثبت شده است.

سیاست در سوئد حکومت پادشاهی مشروطه با نظام مجلسی و دموکراسی نیابتی است و نخست وزیر عالی ترین مسئول اجرایی کشور است.

منبع: فرارو
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1063

به "کشوری که سیاستمداران آن هیچ فزونی نسبت به دیگران ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشوری که سیاستمداران آن هیچ فزونی نسبت به دیگران ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید