ورزش زورخانه ای در گود بی توجهی، تعطیلی لیگ 3 ساله شد!

به گزارش ایستگاه بازی، ورزش زوخانه ای و باستانی ایران حال و روز خوبی ندارد و بسیاری از فعالیت های فدراسیون برای رشد و توسعه این رشته در وضعیت مناسبی به سر نمی برد که در راس آن ها لیگ ورزش های زورخانه ای نزدیک به 3 سال است که برگزار نمی گردد.

ورزش زورخانه ای در گود بی توجهی، تعطیلی لیگ 3 ساله شد!

به گزارش ایستگاه بازی، علی رغم اینکه ورزش های زورخانه ای ریشه در فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم دارد و پهلوانان نامدار ایران زمین همچون تختی،پوریای ولی ،اکبر خراسانی،حلاج یزدی و ...از گود زورخانه ها با ضرب مرشدان و با ذکر یا علی مدد سربرافراشتند و دستگیر مستمندان و ضعفا شدند، اما مدت هاست دیگر خبری از آن جلال و شکوه نیست و بسیاری از زورخانه ها با بی توجهی مسئولان به این ورزش قهرمان پرور و انسان ساز،به انبار و یا خرابه تبدیل شدند.

بدون شک یکی از مهمترین عوامل در پویایی و رشد یک رشته ورزشی، توجه ویژه به استعدادپروری و کشف نخبه ها با برگزاری رقابت های لیگ در رده های مختلف سنی است،موضوعی که بی توجهی به آن باعث تعطیلی و رکود هر رشته ورزشی خواهد شد و تماشاگران خود را نیز از دست خواهد داد،اتفاقی که متاسفانه گریبانگیر ورزش های زورخانه ای در ایران شده و مسئولان فدراسیون بی توجه به صندلی آن در دین،فرهنگ و تاریخ ایران،باعث رکود بی سابقه ورزش های زورخانه ای در ایران شده اند.

بی توجهی به ورزش های زورخانه ای تا جایی پیش رفته که در میان عدم نظارت کافی مسئولان ورزش که سخت درگیر متن و حاشیه ورزش های قهرمانی شده اند، لیگ ورزش های زورخانه ای نزدیک به 3 سال است که به تعطیلی کشیده شده و دیگر شاهد برگزاری رقابت های لیگ چه بصورت تیمی و یا انفرادی نیستیم، این در حالیست که در دوره ریاست قبلی فدراسیون ورزش های زورخانه ای لیگ این رشته چه بصورت تیمی و یا انفرادی بصورت مرتب و هر ساله جریان داشت که همین امر باعث رشد صندلی آن در میان مردم،جلب توجه رسانه ها و کسب موفقیت های مختلف شد.

علاوه بر این هر ساله با فرارسیدن 17 شوال و هفته فرهنگ پهلوانی و ورزش های زورخانه ای،شاهد برگزاری مسابقات و مراسم های مختلف با حضور مسئولان بلندپایه نظام بودیم،موضوعی که متاسفانه یکی دو سالی است دیگر رونق سابق را ندارد و مسئولان ورزش های زورخانه ای صرفا به برگزاری یک نشست خبری و دادن وعده های مختلف و در نهایت برگزاری رقابت هایی بی رونق در این ایام بسنده نموده اند.

فعالیت ستاد ترویج فرهنگ پهلوانی نیز که طبق آیین نامه مصوب شورای فرهنگ عمومی کشور و با مشارکت 44 دستگاه تشکیل شده نیز با افت شدیدی روبرو شده و فعالیتی در خور شان و نام ورزش زورخانه ای را از این ستاد نمی بینیم.

در سال 94 شاهد برگزاری 52 مسابقه ورزش زورخانه ای در سطح ملی بودیم اما طی 2 سال گذشته این امار به لحاظ کمی با افت شدیدی روبرو شده و به لحاظ کیفی نیز معدود رقابت های برگزار شده ضعف های بسیاری داشت تا جاییکه شاهد برگزاری رقابت های انفرادی بزرگسالان تنها با حضور 8 استان بودیم و لیگ نیز در هیچکدام از رده های دسته برتر، دسته یک و دسته دو برگزار نشده است.

کاهش قابل توجه فعالیت های آموزشگاه فدراسیون،تغییرات مکرر در آیین نامه های فنی مسابقات آیین نامه های رتبه بندی،بی توجهی به وضعیت ورزشکاران و مرشدان و پیشکسوتان،بی عدالتی در انتخابی تیم های ملی،توجه ناکافی به هیات های استانی،بی توجهی به اجرای برنامه های همگانی ورزش های زورخانه ای و اختلافات با فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای و فدراسیون کشتی در برخی امور، از جمله مواردی است که باعث شده ورزش های زورخانه ای دوران رکود و ضعف خودرا طی سالیان اخیر طی کند.

رهبر معظم انقلاب بارها بر لزوم توجه ویژه مسئولان به رشد و توسعه ورزش های زورخانه ای تاکید نموده اند و فرمودند ورزش باستانی فقط یک ورزش نیست بلکه یک فرهنگ و تاریخ است .

امید است مسئولان ورزش با توجه به صندلی ویژه ورزش های زورخانه ای و پهلوانی در فرهنگ و تاریخ ایران،توجه جدی به وضعیت این رشته برای سر و سامان دادن به آن داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 70

به "ورزش زورخانه ای در گود بی توجهی، تعطیلی لیگ 3 ساله شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورزش زورخانه ای در گود بی توجهی، تعطیلی لیگ 3 ساله شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید