واکنش رسانه های غربی به اقدامات بن سلمان ؛ از خیانت تا کودتا ، دست کم 20 شاهزاده بازداشت شدند

به گزارش ایستگاه بازی، سایت میدل ایست آی انگلیس در ادامه افشاگری های رسانه ای درباره اقدامات جدید شاهزاده ماجراجو و جوان سعودی درباره بازداشت دو ولیعهد احتمالی دیگر این کشور گزارش داد، محمد بن سلمان دست کم 20 شاهزاده از خاندان سلطنتی را بازداشت کرده است.

واکنش رسانه های غربی به اقدامات بن سلمان ؛ از خیانت تا کودتا ، دست کم 20 شاهزاده بازداشت شدند

به گزارش ایستگاه بازی به نقل از ایسنا، این سایت دست کم از بازداشت چهار شاهزاده مطمئن است که احمد بن عبدالعزیز، برادر ملک سلمان، پادشاه عربستان، پسرش نایف بن احمد بن عبدالعزیز و رئیس سازمان اطلاعات و امنیت نیروی زمینی و شاهزاده محمد بن نایف، ولیعهد سابق و برادرش نواف هستند.

به گزارش این سایت، منابعی که نامی از آنها برده نشده، گفتند، بن سلمان بعد از عملیات بازداشت شاهزادگان، دستور داده حمایت خود را از او اعلام کنند، برخی از آنها از طریق توییتر این را اعلام کرده اند.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی به نقل از منابع مطلع از ماجرا اعلام کرد، عربستان سه شاهزاده برجسته از جمله احمد بن عبدالعزیز، شاهزاده محمد بن نایف، برادرزاده ملک سلمان را به ادعای طرح و نقشه برای کودتا بازداشت کرده است.

محمد بن سلمان، ولیعهد و پسر ملک سلمان و حاکم دوفاکتوی عربستان از زمان براندازی محمد بن نایف و کنار زدن او از کرسی ولیعهدی در سال 2017 تقلا برای تقویت قدرت خود را آغاز کرده است.

در همان سال محمد بن سلمان تعدادی از اعضای خاندان سلطنتی و شخصیت های برجسته سعودی را در داخل هتل ریتز کارلتون در قالب کمپین مبارزه با فساد بازداشت کرد که ضربه ای به وجهه او در داخل و خارج وارد کرد.

پنج منبع بر خبر بازداشت دو شاهزاده احمد و محمد بن نایف در عملیات اخیر بازداشت ها مهر تایید زدند.

یک منبع در این رابطه گفت: ولیعهد در دور جدید بازداشت ها آنها را متهم کرده با گروه های خارجی از جمله آمریکایی ها و غیره درصدد اجرای کودتا بوده اند.

یکی از این منابع که منبع منطقه ای است، تاکید کرد: محمد بن نایف و نواف برادر ناتنی اش روز جمعه در زمانی که در چادر خصوصی خود در صحرا بودند، بازداشت شدند.

دو منبع نیز گفتند، شاهزاده احمد در منزلش بازداشت شده است.

منبع منطقه ای تاکید کرده است: ولیعهد با این بازداشت ها سعی در قبضه کردن قدرت به طور کامل دارد و با این پاکسازی می خواهد قدرت خود را تقویت کند.

وی گفت، اکنون دیگر در برابر او هیچ رقیبی وجود ندارد که اعتراضی به تکیه زدنش بر تخت سلطنت بکند.

یک منبع دیگر گفت، شاهزداگان به خیانت متهم هستند.

منبع سومی نیز تاکید کرد، آنها با حمایت قبایل بانفوذ اجرای کودتا را برسی می کردند اما این مناقشات به مرحله پیشرفته ای نرسید.

دفتر اطلاع رسانی دولت عربستان به درخواست ها درباره بازداشت این شاهزادگان که وال استریت ژورنال برای اولین بار آن را رسانه ای کرد، پاسخی نداده است.

محل بازداشت این سه شاهزاده نیز مشخص نیست و هیچ راه ارتباطی با آنها وجود ندارد.

منبع سوم توضیح داد: با توجه به جایگاه آنها در خاندان سلطنتی باید با آنها با احترام برخورد شود.

به گفته منبع منطقه ای، ملک سلمان با بازداشت های اخیر موافقت کرده و امضایش پای حکم جلب شاهزادگان است و او در صحت عقلی و روانی این کار را انجام داده است.

ملک سلمان روز پنج شنبه نیز با دومینیک راب، وزیر خارجه انگلیس در ریاض با حضور ولیعهد نشست داشت.

محمد بن سلمان (34 ساله) به دلیل بسط قدرتش خشم و نارضایتی برخی شاخه های برجسته خاندان سلطنتی حاکم را برانگیخته است.

منابع افزودند: برخی منتقدان بعد از کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول در سال 2018 و بعد از بزرگترین حمله به زیرساخت های نفتی این کشور در سال گذشته میلادی در قدرت او در اداره کشور تردید دارند.

افراد خاندان سلطنتی تلاش می کنند ترتیب ولیعهدی و قدرت را تغییر دهند و شاهزاده احمد بن عبدالعزیز را راه چارهی ممکن می دانند که از حمایت طرف های مختلف برخوردار است.

منابع می گویند، افراد خاندان سلطنتی معتقدند برخی افراد خاندان سلطنتی برای تغییر ولیعهد و به کرسی نشاندن شاهزاده احمد کوچکترین برادر ملک سلمان و تنها برادر در قید حیات ملک سلمان تلاش می کنند چون او را تنها راه چاره ممکن می دانند که از حمایت برخی اعضای خاندان سلطنتی و برخی گروه های غربی برخوردار است.

این در حالی است که مقامات عربستان درباره ولیعهدی یا نقدها مطرح شده از محمد بن سلمان نظری نداده اند.

البته شاهزاده محمد در بین جوانان سعودی از حمایت هایی برخوردار است و گفته می شود برخی شخصیت ها در داخل خاندان سلطنتی آل سعود که حدود 10 هزار تن هستند، از او شدیدا حمایت می کنند. شاهزاده هر چند به دلیل کاهش محدودیت های اجتماعی در جامعه شدیدا محافظه کار عربستان و تلاش برای متنوع سازی منابع درآمدی این کشور به غیر از نفت حامیانی دارد اما به دلیل جنگ در یمن، قتل خاشقجی و بازداشت مدافعان حقوق زنان به شدت با نقدها بین المللی روبه رو است.

منتقدان ولیعهد سعودی از جمله شاهزاده جدا شده و مستقر در خارج تصاویری از شاهزاده احمد منتشر کرد که اعلام می کند با او بیعت می کند.

روزنامه بلومبرگ آمریکا نیز در این باره گزارش داد، دفتر سلطنتی به اعضای شورای بیعت اطلاع داده که احمد بن عبدالعزیز (78 ساله) و محمد بن نایف (61 ساله) در صدد انجام کودتا بوده اند.

به نوشته این روزنامه، بازداشت های روز جمعه تسلسل هرمی در عربستان را به طور گسترده به هم می ریزد به خصوص که شاهزاده احمد آخرین پسر باقی مانده در قید حیات عبدالعزیز آل سعود، بنیانگذار پادشاهی عربستان سعودی است و به او به عنوان نامزد احتمالی برای پادشاهی عربستان نگریسته می شود. او همچنین عضو برجسته شورای بیعت است.

احمد بن عبدالعزیز

  • هدف بن سلمان از بازداشت شاهزادگان برجسته از زبان آسوشیتدپرس

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش های منتشر شده درباره بازداشت برخی شاهزادگان برجسته سعودی بنا به دستور ولیعهد عربستان را تایید کرد. همچنین به گزارش این خبرگزاری، شاهزاده احمد بن عبدالعزیز از بستن حرمین شریفین خشمگین است. این خبرگزاری به نقل از برخی منابع نزدیک به دیوان سلطنتی سعودی گزارش داد، هدف محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی از بازداشت عمویش شاهزاده احمد بن عبدالعزیز و پسر عمویش، محمد بن نایف، وزیر کشور و ولیعهد سابق و دیگران ارسال پیامی به دیگر شاهزادگان خاندان حاکم بود.

وی توضیح داد، این پیام در وهله اول به شاهزادگانی ارسال شده که احساس می کنند در حق آنها ظلم شده و از حقوق شان محروم شده اند زیرا بازداشت شاهزاده احمد، کوچکترین برادر ملک سلمان به معنای این است که از این بعد هیچ کس مصونیت ندارد.

این خبرگزاری در واکنش به اخبار منتشر شده درباره ارتباط اقدام بن سلمان در بازداشت نزدیکانش با وخامت حال پدرش، به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش را ذکر نکرد، آورده است، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در دهم فوریه با ملک سلمان دیدار کرد و حال عمومی پادشاه سعودی در آن موقع خوب بوده است.

آسوشیتدس پرس به نقل از یک منبع گفت، شاهزاده احمد بن عبدالعزیز که اخیرا حرف و حدیث هایی درباره مخالفتش با سیاست های بن سلمان بوده، نارضایتی خود را نسبت به تصمیم بستن مکه و مدینه (حرمین شریفین) به بهانه هراس از شیوع ویروس کرونا ابراز کرده بود.

این منبع گفت، برخی منابع مطلع تکذیب کردند که شاهزاده احمد و محمد بن نایف تصمیم به کودتا علیه محمد بن سلمان داشته باشند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش سابق گروه مشورتی اوراسیا را یادآور شد که در آن آورده شده شاهزاده احمد و محمد بن نایف جایگزینان احتمالی برای تکیه زدن بر تخت سلطنت در عربستان هستند. این امر چه بسا به معنای این باشد که بن سلمان با بازداشت آن دو می خواهد که از هرگونه اقدام غیرمنتظره ای در جهت جانشینی پدرش در قدرت عربستان ممانعت کند.

رسانه ها نیز پیشتر اعلام کرده بودند، مقامات سعودی دستورات مستقیمی را از سوی بن سلمان برای بازداشت برخی شاهزادگان و در راس آنها احمد بن عبد العزیز و پسرش نایف بن احمد عبدالعزیز و شاهزاده محمد بن نایف و برادرش نواف بن نایف و دیگران دریافت کرده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 814

به "واکنش رسانه های غربی به اقدامات بن سلمان ؛ از خیانت تا کودتا ، دست کم 20 شاهزاده بازداشت شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش رسانه های غربی به اقدامات بن سلمان ؛ از خیانت تا کودتا ، دست کم 20 شاهزاده بازداشت شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید