لطفی که سیلاب به استان مرکزی کرد

به گزارش ایستگاه بازی، خبرنگاران/مرکزی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی گفت: خوشبختانه با توجه به اینکه سیلاب دو سال پیش در استان باعث شد بسیاری از مسیل ها و رودخانه ها خود را نشان دهند و تعرضات تعیین شوند، مجموعه قضایی و اجرایی وارد شدند تا این تعرضات تحت کنترل باشد.

لطفی که سیلاب به استان مرکزی کرد

عزت الله آمره در گفت وگو با خبرنگاران، در مورد شرایط رودخانه های استان در آستانه فصل بارندگی با بیان اینکه عمده وظیفه شرکت آب منطقه ای در حوزه رودخانه ها، حاکمیتی است، اظهار کرد: در بعد حاکمیتی، وظیفه شرکت در قبال منابع آب و رودخانه ها معین حد و حدود است، اما در بعد تصدی گری، وظایف نگهداری و بهره برداری طبق ساختار تعریف شده وجود دارد که این وظایف مربوط به سدها می گردد.

وی توضیح داد: استان مرکزی دارای حدود 23 هزار کیلومتر رودخانه اصلی و فرعی است، مسلما یک مجموعه ای مانند شرکت آب منطقه ای نمی تواند وظیفه تصدی گردی 23 هزار کیلومتر رودخانه را داشته باشد و دائما در هر نقطه نیرو مستقر کند تا تمام رخدادها را تحت کنترل داشته باشد ولی می تواند حاکمیت داشته باشد.

آمره با بیان اینکه در بحث مدیریت رودخانه ها تقسیم کاری با دستگاه های اجرایی مرتبط اجرا شده و در این بین معین حد و حدود رودخانه ها در تمام استان با شرکت آب منطقه ای است، گفت: سال گذشته حدود 230 کیلومتر از رودخانه های استان معین حریم و بستر شد و اولویت کار نیز رودخانه های اصلی بود و این برنامه به تناسب تزریق اعتبارات تمامی رودخانه های استان انجام می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه تمام رودخانه های داخل شهرها به دلیل حساسیت، معین حریم و بستر شده اند و این اقدام رودخانه های خارج از شهرها در دستور کار قرار گرفته است، اضافه کرد: معین حریم و بستر رودخانه های داخل شهرها با شرکت است، اما نگهداری آنها با توجه به طرح تفضیلی و جامع شهرها، با شهرداری است و شهرداری ها در ساخت و سازها باید حریم و بستر را رعایت نمایند و با افرادی که وارد حریم و بستر می شوند باید از سوی شهرداری مورد برخورد قرار گیرند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی با اشاره به اینکه براساس طرح هادی، نگهداری رودخانه ها در روستاها با دهیاری و بخشداری هاست، بیان نمود: هرگونه ساخت و ساز در هر نقطه باید خارج از حریم و بستر رودخانه ها باشد.

وی با اشاره به رودخانه های خارج از شهر و روستا توضیح داد: گاهی افراد در قالب فعالیت های کشاورزی اقدام به تصرف بستر رودخانه نموده اند. البته در خارج از شهر و روستاها میزان تصرف کم است، شاید این تصرف به شکل کاشت درخت و زراعت باشد که برای عبور سیلاب مزاحمت ایجاد می نماید، پس باید ورود کنیم و لایروبی انجام گردد.

آمره اضافه کرد: در سال گذشته حدود 50 کیلومتر از رودخانه های استان لایروبی شد که عمدتا شامل نقاط خطرساز بوده است، وی گفت: خوشبختانه با توجه به اینکه سیلاب دو سال پیش در استان باعث شد بسیاری از مسیل ها و رودخانه ها خود را نشان دهند و تعرضات معین شوند، مجموعه قضایی و اجرایی وارد شدند تا این تعرضات تحت کنترل باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی اضافه کرد: سیلابی که در استان رخ داد تخریب خانه ای را در پی نداشت و این مهم نشانگر عدم انجام ساخت و ساز در بستر رودخانه هاست. در استان مرکزی دخل و تصرف در بستر رودخانه نسبت به حریم بسیار اندک است و البته تمامی تصرفات در حریم و بستر رودخانه ها کاملا شناسایی و به شهرداری ها اعلام شده است تا به تدریج اقدامات لازم را به انجام برسانند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 1193

به "لطفی که سیلاب به استان مرکزی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لطفی که سیلاب به استان مرکزی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید