فرانس پرس: دو میلیون کارگر خارجی عربستان را به دلیل شرایط نامطلوب مالی آن ترک کردند

به گزارش ایستگاه بازی، بنابر گزارشی جدید درباره وضعیت کارگران خارجی در عربستان، کاهش فعالیت های مالی و افزایش مالیات سبب شده دو میلیون کارگر خارجی این کشور را ترک نمایند.

فرانس پرس: دو میلیون کارگر خارجی عربستان را به دلیل شرایط نامطلوب مالی آن ترک کردند

به گزارش به نقل از خبرگزاری فرانسه، تازه ترین گزارش درباره وضعیت کارگران خارجی در عربستان نشان می دهد کاهش فعالیت های مالی و افزایش مالیات در این کشور در سی ماه منتهی به سرانجام ژوئن سبب شد شمار کارگران خارجی مستقر در این کشور بیش از یک پنجم کاهش یابد.

شرکت سرمایه گذاری جدوا در عربستان با اشاره به کاهش 132 هزار نفر از کارگران خارجی در سه ماهه دوم سال جاری، گفت از شروع 2017 تاکنون نزدیک به یک میلیون و 900 هزار کارگر مهاجر این کشور را ترک نموده اند. شمار کارگران خارجی شاغل در بخش های عمومی و خصوصی عربستان سعودی از 8.55 میلیون نفر در سرانجام 2016 به 6.66 میلیون نفر در سرانجام ژوئیه سال کنونی کاهش یافت.

این در حالی است که بر اساس گزارش شرکت جدوا، در همان دوره زمانی، شمار خدمه های داخلی شامل کارگران منزل و رانندگان شخصی با افزایش 33 درصد به 3.11 میلیون نفر افزایش یافته است.

فعالیت مالی عربستان سعودی با فراوری روزانه ده میلیون بشکه نفت از اواسط 2014 به شدت تحت تاثیر سقوط بهای نفت خام قرار گرفته است. از سوی دیگر، کاهش 7 دهم درصدی فعالیت مالی عربستان سعودی در سال 2017 پیش از رونق دوباره 2.3 درصدی رشد مالی این کشور در سال گذشته، سبب کاهش شدید رشد فراوری ناخالص داخلی واقعی این کشور شده است.

تاثیر شدید رکود مالی بر بخش خصوصی سبب تعطیلی بسیاری از شرکت های کوچک و اخراج هزاران نفر از کارگران از سوی شرکت های بزرگتر شده است. مقامات ریاض در ژوئیه 2017، ماهانه 100 ریال (26 دلار) هزینه بر کارگران خارجی مستقل اعمال کردند که این رقم به تدریج به 400 ریال تا 2020 افزایش خواهد یافت.

از سوی دیگر، مقامات عربستان سعودی سال گذشته برای اولین مرتبه از شرکت های سعودی که کارگران خارجی بیشتری نسبت به کارگران سعودی استخدام می نمایند خواست هزینه ای در حدود 400 ریال برای هر نفر پرداخت نمایند که این رقم در سال کنونی به 800 ریال رسید.

عربستان سعودی، بزرگترین صادرنماینده نفت خام که معمولا با کسری بودجه روبروست اقدامات ریاضت مالی شامل کاهش یارانه سوخت و نفت و اعمال 5 درصدی ارزش افزوده را اتخاذ نموده است. دو سوم جمعیت 33 میلیون و 400 هزار نفری عربستان از شهروندان این کشور به شمار می روند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 2 آبان 1398 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 394

به "فرانس پرس: دو میلیون کارگر خارجی عربستان را به دلیل شرایط نامطلوب مالی آن ترک کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرانس پرس: دو میلیون کارگر خارجی عربستان را به دلیل شرایط نامطلوب مالی آن ترک کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید