راه اندازی نظام صلاحیت حرفه ای در کشور، سهمیه امریه 250 نفری به وزارت علوم اختصاص یافت

به گزارش ایستگاه بازی، مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: نظام صلاحیت حرفه ای در کشور راه اندازی شد و با راه اندازی این نظام دیگر کسی نمی تواند بدون مهارت های لازم وارد بازار های کار شود.

راه اندازی نظام صلاحیت حرفه ای در کشور، سهمیه امریه 250 نفری به وزارت علوم اختصاص یافت

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، محمد سعید سیف مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست مدیران ارتباطات با صنعت دانشگاه ها گفت: طی چند سال اخیر در دانشگاه ها کمتر به نظام صلاحیت حرفه ای توجه شده است به این معنا که ما یک نظام آموزشی معمول در دانشگاه ها و یک نظام آموزشی غیرآکادمیک مانند سازمان فنی و حرفه ای و موسسات آموزشی داریم.

سیف با تاکید بر این که نتایج جمع بندی این دو نظام باید بتواند در صلاحیت حرفه ای خود را نشان دهد، اظهار کرد: به این معنی که اگر فرد فارغ التحصیلی بخواهد وارد شغلی شود باید صلاحیت های حرفه ای داشته باشد و این امر تاکنون شفاف نبوده است.

مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تشکیل شورای مهارتی در کشور با بیان این که این شورا به ریاست معاون اول رییس جمهور تشکیل جلسه داده است، خاطر نشان کرد: ما نیز انتظار داریم که دانشگاه ها در این حوزه بررسی های لازم را انجام بدهند و ببینند در این راستا چه اقداماتی را می توانند اجرایی کنند.

وی با اشاره به نظام صلاحیت آموزشی در حوزه هایی، چون حقوق و مهندسی یادآور شد: در حال حاضر دانشجویان رشته های مرتبط با حقوق پس از فارغ التحصیلی با عضویت در کانون وکلا و گذراندن آزمون های آن می توانند در مهارت های خاص رشته خود وارد شوند. چنین نظامی همچنین در حوزه نظام مهندسی نیز در کشور مشغول به فعالیت است.

سیف با بیان این که ما به عنوان دانشگاه ها می توانیم هماهنگی های لازم را در این زمینه داشته باشیم، اظهار کرد: به این معنا که در دانشگاه ها در کنار نظام های آموزشی تخصصی با نظام های صلاحیت حرفه ای موجود همکاری های لازم را داشته باشیم تا فارغ التحصیلان پس از پایان تحصیلات خود احساس نکنند که وارد بازار جدیدی شده اند.

مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سوی دیگر با اشاره به ضرورت آشنایی دانشجویان با نظام های آموزش مهارت افزایی خاطر نشان کرد: در آینده نزدیک نظام صلاحیت حرفه ای در کشور راه اندازی می شود و با راه اندازی این نظام دیگر کسی نمی تواند بدون مهارت های لازم وارد بازار های کار شود.

شرایط امریه در وزارت علوم

سیف با اشاره به امضای تفاهم نامه ای با ستاد کل در راستای افزایش دوره های امریه افزود: با امضای این تفاهم نامه ستاد کل به ما قول داده است که در زمینه امریه همکاری هایی با ما داشته باشد منظور از امریه به کارگیری نیرو های فارغ التحصیل متخصص است.

وی با بیان این که این تفاهم نامه در راستای اعطای مشوق های خدمتی به فارغ التصحیلان دارای مهارتی به امضاء رسیده است؛ ادامه داد: براین اساس دانشجویان فارغ التحصیل برای اجرای پروژه های تحقیقاتی به صورت امریه پذیرفته می شوند.

مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از اختصاص 250 نفر در قالب پذیرش دانشجویان امریه خبر داد و شرح داد: در فاز اول ستاد کل پذیرش 250 نفر به عنوان امریه را به ما اختصاص داده است و تاکید شده این افراد در اجرای پروژه های تحقیقاتی به کار گرفته شوند نه برای انجام امور دفتری.

وی با ابراز امیدواری از این که این گام تجربه جدیدی برای اخذ سهمیه های بیشتر امریه است اظهار کرد: در گام اول این تعداد امریه با دانشگاه های بزرگ مراکز استان های کشور و دانشگاه های برتر و همچنین یکسری از پژوهشگاه های بزرگ ملی اجرایی خواهد شد.

سیف تعداد پژوهش ها و دانشگاه های پذیرنده و امریه را 30 تا 40 مورد ذکر کرد و ادامه داد: امیدواریم با تجربه پیروز در این زمینه بتوانیم سهمیه هایی را نیز برای دانشگاه های کوچک تر اخذ کنیم.

وی داشتن مدرک کارشناسی ارشد و دکتری را از جمله شرایط پذیرش امریه ذکر کرد و گفت: انجام امور آزمایشگاهی، همکاری در اجرای طرح های پژوهشی، مستندسازی نتایج و دستاورد های تحقیقاتی، مشارکت در فعالیت های پژوهشی از جمله وظایف امریه تعریف شده است.

نقش وزارت علوم در رفع چالش های کشور

مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر این که از وزارت علوم به عنوان ستادی که دانشگاه های کشور را تحت پوشش قرار داده انتظار می رود که در رفع مسائل کشور مشارکت داشته باشد، افزود: در این راستا برنامه ای را پیش بینی کرده ایم که براساس آن وزارت علوم در سه حوزه نیاز ها و چالش های ملی و منطقه ای، مسائل و مسائل مرتبط با خوشه های مختلف صنعتی و اقتصادی و نیاز ها و اولویت های دفاعی نقش آفرینی می کند.

وی با تاکید بر این که تاکنون دانشگاه ها با دستگاه های مختلف همکاری هایی را داشته اند، ادامه داد: تاکنون بیش از 1000 پروژه مشترک با وزارت دفاع داشته ایم، ولی این همکاری ها باید سازماندهی شده باشد.

سیف با تشریح ساختار این طرح نقش آفرینی وزارت علوم در رفع چالش های کشور ادامه داد: در نهایت با اجرای این طرح باید بتوانیم جمع بندی های لازم را در حوزه هایی، چون اعطای مجوز ها و یا همکاری با سایر دستگاه ها ارائه دهیم.

مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پایان گفت: در این راستا می توان از وضعیت های اعضای هیئت علمی، پرسنل و مشاوران دفتر ارتباط با وزارت علوم، نخبگان وظیفه و اسناد بالادستی موجود بهره ببریم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 14 آبان 1398 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 429

به "راه اندازی نظام صلاحیت حرفه ای در کشور، سهمیه امریه 250 نفری به وزارت علوم اختصاص یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی نظام صلاحیت حرفه ای در کشور، سهمیه امریه 250 نفری به وزارت علوم اختصاص یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید