دریاچه ارومیه در آستانه افزایش وسعت تا 3 هزار کیلومترمربع

به گزارش ایستگاه بازی، مقایسه مساحت دریاچه ارومیه با زمان مشابه سال گذشته نشان می دهد که وسعت آن بر اساس آخرین پایش 494 کیلومترمربع افزایش یافته و در آستانه رسیدن به سه هزار کیلومترمربع است.

دریاچه ارومیه در آستانه افزایش وسعت تا 3 هزار کیلومترمربع

به گزارش ایستگاه بازی به نقل از ایرنا، رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه روز سه شنبه به فرایند رو به افزایش میزان آب در این حوضه بسته اشاره نمود و گفت: وسعت دریاچه در زمان حاضر 2 هزار و 965 کیلومترمربع است.

فرهاد سرخوش با بیان اینکه میزان آب دریاچه ارومیه در حال حاضر به بیش از چهار میلیارد و یک میلیون مترمکعب رسیده است، اضافه نمود: حجم آب نگین آبی آذربایجان نسبت به سال گذشته یک میلیارد و 610 میلیون مترمکعب افزایش را نشان می دهد.

وی اعلام کرد: تراز فعلی این دریاچه نیز یک هزار و 271 متر و 50 سانتی متر است که 59 سانتی متر بیشتر از زمان مشابه سال گذشته برآورد می گردد.

وی با اعلام اینکه طرح های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال های آینده به تدریج به بهره برداری می رسد، اضافه نمود: تراز دریاچه ارومیه در صورت بهره برداری از این طرح ها سالانه نزدیک به یک متر افزایش می یابد و وعده رییس جمهوری در مورد نگین آبی آذربایجان عملی می گردد.

طی زمستان 1397 و بهار 1398 به واسطه افزایش میزان آب ورودی به دریاچه، تراز آن طی چند ماه بیش از یک متر افزایش یافت و امید زیادی را در راستای احیای این دریاچه ایجاد کرد؛ اگرچه در ماه های بعدی و به واسطه کاهش آب های ورودی و تبخیر آب، تراز دریاچه فرایند کاهشی داشت ولی سطح آن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته همچنان بالاتر بوده است.

با وجود این افزایش نسبی تراز، نمودار تغییرات 30 ساله دریاچه ارومیه بر پایه داده های ماهواره ای نشان می دهد که این دریاچه هنوز با روزهای خوب خود فاصله زیادی دارد و افزایش بارش ها و استفاده بهینه از منابع آبی بر اساس سیاست های ستاد احیای دریاچه ارومیه می تواند ضمن ادامه فرایند افزایش تراز آب این دریاچه، به احیای کامل آن بیانجامد.

قبل از تشکیل این ستاد تراز دریاچه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر کاهش می یافت اما در سایه برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و کوشش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، فرایند خشک شدن آن متوقف شد و بارندگی ها هم به یاری دریاچه آمد.

هرچند تراز یک هزار و 274 متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده ولی این دریاچه در تراز یک هزار و 272 متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از 95 درصد کانون های ریزگرد آن برطرف خواهد شد.

دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال /از 1394/ به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک ونیم تا 2 سال از برنامه عقب است؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 آغاز به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 840

به "دریاچه ارومیه در آستانه افزایش وسعت تا 3 هزار کیلومترمربع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه ارومیه در آستانه افزایش وسعت تا 3 هزار کیلومترمربع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید