خوش خیالی کنترل کرونا مشکل ساز می گردد

به گزارش ایستگاه بازی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، نسبت به عواقب خوش خیالی کاذب در کنترل بیماری کرونا، انتقاد کرد.

خوش خیالی کنترل کرونا مشکل ساز می گردد

به گزارش گروه اجتماعی ایستگاه بازی، حمید سوری به موضوع کرونا در کشور اشاره نمود و گفت: در اپیدمی های حاد پیشفراینده مثل کووید 19 که فرایند اپیدمیولوژی آن ثابت نیست و طی زمان بسیار تغییر پذیر است، لازم است سیاست ها و روینمودهای پیشگیرانه، محافظتی و درمانی در دوره های زمانی کوتاه و متناوب به روز رسانی شوند تا احتمال پیروزیت برای خاموشی اپیدمی افزایش یافته و ادامه فرایند کاهش آن تسریع گردد، در غیر این صورت این پیروزیت ها مقطعی و گذرا خواهد بود.

وی گفت: ادامه فرایند کاهشی مرگ ها و کاهش شدت ابتلاء به ویژه در گروه های پرخطر منوط به ادامه و تقویت اقدامات و برنامه ریزی منظم و سازمان یافته و همراهی و رعایت اصول بهداشتی است.

سوری ادامه داد: رعایت دقیق توصیه های بهداشتی احتمال ابتلاء و در نتیجه مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا را به طور چشمگیری کاهش می دهد. در صورتی که تا زمان واقعی خاموشی اپیدمی کووید 19 از این مهم غافل شویم، هر لحظه شاهد افزایش احتمال موارد مرگ ناشی از این اپیدمی خواهیم بود.

این اپیدمیولوژیست، اضافه کرد: مرگ ناشی از کرونا در مناطق مختلف کشور از جمله تهران و افزایش بهبود یافتگان خبر خوب و امیدوار کننده ای است که می توان با اجرای تمهیدات علمی و سنجیده آن را تقویت کرد تا شاهد ادامه این فرایند در کشور بود.

وی گفت: خوشبختانه کیفیت خدمات درمانی نسبت به گذشت زمان بهتر شده و تجربه و تبحر بیشتری در بیمارستان ها و کادر بهداشت و درمان برای کنترل و درمان بیماری حاصل شده است. روش ها و شیوه های درمانی موثرتری نسبت به روزها و هفته های ابتدایی اپیدمی به کار برده می گردد، برنامه های پیشگیرانه، مراقبتی و محافظتی در گروه های آسیب پذیر و پرخطر، بیشتر رعایت می گردد که این موضوع در حفظ سلامتی آنان نقش بسیار مؤثری دارد.

سوری ادامه داد: گروه های پرخطر مانند سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه ای نسبت به دوران اوایل اپیدمی که بی محابا رفتارهای معمول خود را انجام می دادند یا خطر بیشتری برای خود در مقایسه با دیگران قائل نبودند، با گذشت زمان بیشتر از خود مراقبت کردند و اطرافیان آنها نیز بیشتر به مراقبت و محافظت از آنان در مقابل کرونا توجه و دقت کردند.

وی اضافه کرد: ترکیب جمعیت نسبتاً جوان تر در کشور در مقایسه با کشورهایی مانند ایتالیا یا فرانسه احتمال کاهش مرگ و بهبودی بهتر بیماران را افزایش داده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تاکید نمود: حضور افراد پرخطر در اجتماعات به طور چشمگیری طی زمان کاهش یافته و این افراد فاصله گذاری اجتماعی را پررنگ تر رعایت کردند که این موضوع سبب کاهش ابتلاء به بیماری شده است.

وی اضافه کرد: مدیریت کنترل اپیدمی کووید 19 بدون دریافت مشاوره اپیدمیولوژی هرگز قادر به خاموش کردن اپیدمی نخواهد بود، این نه یک ادعا و نه یک مطالبه صنفی است. بلکه تجربه پیروز کشورهایی است که با این رویکرد لااقل پیروز تر از کشور ما عمل نموده اند و این موضوع مبتنی بر مقالات معتبری است که آن را تأیید نموده است.

سوری در انتها گفت: خوش خیالی ناشی از کنترل اپیدمی و عادی جلوه دادن شرایط، موجب شده بعضی شهرهای به اصطلاح سفید هم رنگی شوند. من واقعاً نمی دانم چرا به توصیه متخصصان این رشته که به شکل های مختلف و به وسیله رسانه ها منتشر شده و می گردد کمتر گوش داده می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: managore.ir شناسه مطلب: 993

به "خوش خیالی کنترل کرونا مشکل ساز می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوش خیالی کنترل کرونا مشکل ساز می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید